23 березня 2020, 17:39

Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих

Станом на 23 березня 2020 р. суди України продовжують працювати, встановивши, кожен в своєму окремому випадку, певні особливості та обмежений доступ до приміщень судів. Проте централізовано проблема наразі так і не вирішена. Є постанови Кабінету Міністрів України, є рекомендації Ради суддів України, проте всі зміни по організації роботи судів на час запровадження органами державної влади карантинних заходів та особливих обставин на визначених територіях мають бути врегульовані з відповідними внесеннями змін до законів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Феміда на карантині".

У зв'язку із введенням карантину, а в деяких регіонах - і режиму надзвичайної ситуації (а незабаром можливо і введення надзвичайного стану), суди опинилися в обставинах, коли з однієї сторони не можуть зупинити роботу, а з іншої - мають дбати та забезпечувати безпеку щодо здоров'я населення, суддів і працівників судів і дотримання правил карантину.

Разом з тим, за словами судді-спікера Обухівського районного суду Київської області Олександра Тиханського, на даний час суди не забезпечені належним чином засобами захисту. "З ТУ ДСА України жодних карантинних засобів захисту ми не отримали і, наскільки розумію, така ситуація по всій Україні. Тобто ми все робимо своїми силами - хто чим може забезпечити: маски, дезінфікуючі засоби, засоби для проведення температурного скрінінгу: всі засоби власними силами", - зазначив у своєму коментарі суддя.

Також, за словами пана Олександра, у судів та працівників судів виникла ще одна проблема - як добратися на роботу. "Сьогодні в Києві та інших містах почали діяти обмеження проїзду у громадському транспорті. Відповідні перепустки видають лікарям, працівникам продуктових магазинів, працівникам екстрених служб, стратегічних підприємств, але ні працівникам судів, ні суддям таких перепусток не видають. Знаю, що над цим питанням працюють, але наразі воно не вирішено і незрозуміло, як добратися до роботи тим, у кого немає власного автомобіля, або тим, хто не живе поблизу суду", - підкреслив суддя-спікер.

Зазначимо, що "ЮГ" стало відомо, що до Парламенту була передана низка пропозицій щодо змін у законодавство щодо як процесуальних кодексів, так і законів, що регулюють діяльність судів та суддів.

"Так, я також чув подібну інформацію, проте, коли такі рішення приймуть на законодавчому рівні, невідомо. Щодо бажаних змін, хочу зазначити, що в перехідних положеннях усіх процесуальних кодексів слід прописати строки, на які ми мусимо зупинити розгляд справ або перенести їх розгляд", - зазначив суддя і зауважив, що наразі в законах не зазначено, як має працювати суд в умовах карантину, та чим він має керуватися, відкладаючи справу або знімаючи її з розгляду. Вже з’явилися інтерв’ю адвокатів, яким незрозумілий алгоритм поведінки суду та відсутня певна правова визначеність і очевидно, ситуацію зі зняттям справи з розгляду або її відкладенням у вказаний період можна буде, в майбутньому, використати проти суду.

Читайте також: "ВРП: рекомендації про заходи розповсюдження COVID-19".

"В жодному законі не прописано, як судам працювати в таких умовах, як зараз. Ні в Кодексі про цивільний захист населення, ні в законі про надзвичайний стан - там зазначено, що суди повинні працювати. А як бути, припустимо, якщо судді або працівникі суддів почнуть хворіти? Коли суди закриватимуть на карантин, хто буде і як розглядати ці справи? Ми маємо призупиняти розгляд чи передавати на розгляд інших судів? Останній варіант, як на мене, скоріш за все, є найреальнішим і дієвішим. Разом з тим, де це є можливим, необхідно обмежити проведення відкритих судових засідань через небезпеку здоров'ю людей, щоб вони безпосередньо не з’являлися до суду.  Але в такому випадку громадяни мають отримати гарантію, що ті справи, які не потрапили до переліку невідкладних, або такі, що мають бути розглянуті в умовах карантину, будуть розглянуті пізніше", - прокоментував ситуацію Олександр Тиханський.

На переконання судді, справи, які повинні розглядатися в умовах карантину, - це адміністративні справи, пов'язані із порушенням порядку карантину (КУпАП), кримінальні справи, клопотання органів досудового розслідування про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або її продовження, оскільки їх не можна зупиняти, враховуючи, що у таких справах процесуальні строки вкрай важливі.

Також, за словами пана Олександра Тиханського, важливо не відкладати розгляд заяв та клопотань, що подаються слідчим суддям щодо процесуальних дій, зокрема щодо обрання запобіжних заходів. На переконання судді, важливо, щоб такі речі розглядалися за допомогою відеоконференцій.

Читайте також: "ДСА вживає заходи про недопущення розповсюдження інфекційних захворювань".

"Єдина проблема - якщо проводити засідання у режимі відеоконференції, то це необхідність встановити особу та вручити їй пам'ятку про права та обов'язки. Але це вже питання технічного характеру. Знову-таки, всі ці тимчасові заходи запроваджуються, перш за все, з думкою про людей, щоб вони не піддавали небезпеці своє здоров’я. І ще раз підкреслюю, що всі зміни щодо роботи судів мають бути відображені у законах. Жодна постанова Кабміну, жодне рішення Ради суддів України не матиме такого значення і сили як закон", - підсумував суддя.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати