29 липня 2021, 19:08

Південна Африка: штучний інтелект у списку винахідників

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Команда під керівництвом Університету Суррея, яка намагається отримати патент на штучний інтелект (далі – ШІ) як винахідника, домоглася свого першого успіху в Південній Африці.

Читайте також: "США звинувачує співробітників держбезпеки Китаю у всесвітній кампанії хакерства та економічного шпигунства"

Після того як патентні відомства Великобританії, Європи та США відхилили заявки міжнародної групи юристів і дослідників на чолі з професором Університету Райаном Ебботтом (апеляції перебувають на стадії розгляду), офіційні особи в Південній Африці вирішили видати патент з ім'ям винахідника як DABUS (на «пристрій для автономного завантаження єдиної свідомості»). Патент на контейнер для харчових продуктів, заснований на фрактальній геометрії, розроблений і створений DABUS.

Тоді як патентне право в багатьох юрисдикціях дуже конкретно визначає винахідника, команда DABUS стверджує, що наявний стан речей не відповідає меті, оскільки ШІ відіграє все більш важливу роль у розробці ідей.

Професор Адріан Хілтон, директор Інституту ШІ, орієнтованого на людей при Університеті Суррея, прокоментував: «Це воістину історичний випадок, коли ми усвідомлюємо необхідність змінити те, як ми приписуємо винаходи. Ми виходимо з епохи, коли винахід створювали люди, тепер машини зможуть реалізувати винахідницький рівень, розкриваючи потенціал винаходів, створених за допомогою штучного інтелекту, на благо суспільства».

Юридичний факультет Університету Суррея взяв на себе провідну роль у постановці важливих філософських питань. Зокрема, чи можуть інновації бути тільки людським феноменом і що відбувається з юридичної позиції, коли ШІ поводиться як людина. Ми раді, що наші співробітники та студенти в авангарді цих глибоко значущих дебатів, а тепер і реалій.

Положення в ПАР

Як і в інших юрисдикціях, патентне право Південної Африки регулює видачу патентів, що діють на території Південної Африки. Однак Південна Африка також повинна дотримуватися положень Паризької конвенції та вимоги Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС). У Південній Африці Закон про патенти № 57 1978 р. свідчить, що заявка на патент щодо винаходу може бути подана винахідником або іншою особою, яка набуває від винахідника (іменованого займенником «він») право подати заявку. Хоча в Законі про патенти немає визначення винахідника, стверджується, що визначення винахідника з позиції чинного патентного права Південної Африки та конкретне посилання на винахідника з допомогою займенника, який зазвичай використовується при посиланні на людину, тлумачитиметься аналогічно до позиції ЄПВ, а саме, що авторство на винахід має супутні права, які вимагають юридичного статусу, а тому авторство на винахід обмежене фізичними особами.

Як правило, закон відстає від технологій. Експоненціальне зростання в галузі штучного інтелекту, що відбувається в усьому світі, перевіряє поточні патентні закони, ставить нові юридичні та етичні питання, про які ніколи раніше не замислювалися. Одне з найбільш важливих питань полягає в тому, чи адекватно чинне патентне законодавство враховує підвищення автономності машин, коли мова йде про винахідництво.

Джерела:

South Africa allows patent to AI inventor. 

Muireann Bolger Dabus 'granted first patent' confirms AI project leader. 

Patently brilliant... AI listed as inventor for first time. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати