20 січня 2022, 13:24

Підробка ліків в Україні. Алгоритм протидії фальсифікації

20.01.2022 р. в Києві відбувся круглий стіл на тему фальсифікації лікарських засобів. Організаторами заходу виступив Комітет з охорони здоров’я Європейської Бізнес Асоціації та Юридична фірма «Правовий Альянс».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Модерував круглий стіл Дмитро Лур’є, менеджер, Комітет охорони здоров’я, EBA, а також Ілля Костін, партнер ЮФ «Правовий Альянс». Захід розпочався з питання модераторів до залу стосовно звернення до правоохоронних органів щодо підробки лікарських засобів.

Олексій Бонюк, начальник Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій, ОГП, розповів про перебіг досудових розслідувань та фактаж у кримінальному проваджені щодо фальсифікації лікарських засобів в Україні. Наразі обидва провадження знаходяться на дуже чутливій стадії, коли підозрювані лише ознайомилися із зібраними матеріалами. Він наголосив, що надважливо, щоб саме громадське суспільство активно допомагало та повідомляло в ОГП стосовно розповсюджувачів сфальсифікованих лікарських засобів.

Валерій Зимогляд, прокурор, ОГП, розповів про те, як розпочиналося конкретне кримінальне провадження стосовно підробки лікарських засобів. Спочатку працівники ДПСУ виявили кур’єра, який перевозив певний лікарський засіб на кордоні. Потім в результаті оперативних заходів було встановлено, що це підробка. Надалі були проведені негласні слідчі дії з метою встановлення місця виготовлення лікарських підробок. Для того щоб уточнити, чи дійсно ці лікарські засоби є підробками, працівники ОГП звернулися до фармацевтичної компанії MSD. Згодом була проведена контрольна закупка. Було придбано 164 позиції підроблених ліків, які призначалися для лікування онкологічних захворювань, гепатитів групи В і групи С, ВІЛ та інших захворювань.

111

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Також прокурор зазначив, що в Україні окрім підробок лікарських засобів також існує «сірий імпорт», тобто нелегально завезені медичні засоби. Однак «сірий імпорт» не є кримінальним правопорушенням. Окрім того, модератор поставив спікеру питання про те, в чому полягає складність застосування ст. 321-1 Кримінального кодексу України? Відповідаючи, Валерій Зимогляд наголосив, що формулювання статті є невдалим. Адже «завідомість» у підробці лікарських засобів довести дуже важко.

За словами Іллі Костіна, головною проблемою в боротьбі з підробленими лікарськими засобами є відсутність спеціалізованої структури у штаті правоохоронних органів щодо боротьби з фальсифікатом. До того ж нагальною потребою є покращення комунікації між правоохоронцями та МОЗом і Держлікслужбою.

Також на круглому столі вперше були представлені методичні рекомендації «Лікарські засоби: антифальсифікація в Україні/Алгоритм дій». Методичні рекомендації підготували юристи ЮФ «Правовий Альянс» спільно з фахівцями Офісу Генерального прокурора України за результатами наймасштабнішої справи про фальсифікацію ліків в Україні та однієї з наймасштабніших у світі. Видання максимально лаконічно та доступно презентує практичні рекомендації щодо протидії створенню препаратів-підробок.

11111

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Захід супроводжувався широкою дискусією з боку учасників заходу – керівників, менеджерів та юристів фармкомпаній, представників держорганів, громадських та пацієнтських організацій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати