28 січня 2019, 12:57

Підприємництво — це просто?

У Раді зареєстровано законопроект щодо «спрощенців» з першого дня реєстрації

Аргумент. Позиція. Ідея

У Верховній Раді зареєстровано законопроект №9483, яким пропонується внести зміни до ПКУ з метою спрощення, пришвидшення та здешевлення процесу започаткування підприємницької діяльності фізичними особами, які планують здійснювати таку діяльність як платники єдиного податку першої або другої групи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зазначається, що завдання законопроекту — дозволити новоствореним фізичним особам-підприємцям (ФОП) з першого дня реєстрації працювати на умовах спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у випадках, коли люди планують зареєструватися як підприємці та працювати як платники єдиного податку першої або другої групи.

Коментарі

кобець

Роман Кобець, адвокат INPRAXI LAW

«Законопроект №9483 ініційований з метою спрощення започаткування малого бізнесу шляхом поєднання моменту реєстрації ФОП як суб'єкта господарювання та моменту набуття ФОП статусу платника єдиного податку першої або другої групи.

Сьогодні ФОП стає платником єдиного податку першої або другої групи з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відбулась державна реєстрація. Наприклад, 14 січня — ФОП зареєстрований, 16 січня — подана заява про обрання спрощеної системи оподаткування, однак лише з 1 лютого ФОП стає платником єдиного податку першої або другої групи.

Законопроектом пропонується, що особа стає платником єдиного податку першої або другої групи з дня державної реєстрації за умови подання до закінчення місяця заяви про обрання спрощеної системи. У наведеному вище прикладі ФОП набуде статусу платника єдиного податку вже з 14 січня. До того ж такий ФОП на фіксованому податку звільняється від сплати єдиного податку за перший місяць реєстрації (за січень).

Що стосується спрощення започаткування бізнесу, то запропоновані новели дійсно є позитивними. Однак щодо адміністрування єдиного податку можуть виникнути труднощі. Відповідно до законопроекту, перший податковий (звітний) період для таких платників податків розпочинається з дати державної реєстрації (в нашому випадку 14 січня).

Однак таке положення не співвідноситься із загальними нормами щодо податкового (звітного) періоду, який повинен розпочинатися з першого числа місяця податкового періоду. Можливо, більш оптимальним варіантом буде розпочинати перший податковий (звітний) період не з дня реєстрації, а з першого числа місяця, в якому відбулась державна реєстрація (за аналогією до третьої та четвертої групи платників єдиного податку), а також звільняти від сплати єдиного податку за місяць, в якому відбулась державна реєстрація».

Белицкий Ігор Бєліцький, юрист ЮФ Evris

«Метою зареєстрованого 17.01.2019 р. Проекту Закону №9483 є спрощення, пришвидшення та здешевлення процесу започаткування підприємницької діяльності фізичними особами, які планують здійснювати таку діяльність як платники єдиного податку першої або другої групи.

Наразі п. 298.1.2. ст. 298 ПК України передбачається, що ФОПи, які вирішили обрати першу або другу групу спрощеної системи оподаткування та подали відповідну заяву в місяці своєї державної реєстрації, платниками єдиного податку стануть лише з першого числа наступного місяця. До того часу вони вважаються платником податків на загальній системі. Таким чином, незалежно від факту здійснення господарської діяльності, в місяці реєстрації такий підприємець зобов'язаний подати декларацію з ПДФО. Ігнорування цього обов'язку призведе до застосування штрафів.

Якщо підприємець отримав дохід у першому місяці, то його слід оподаткувати ПДФО та військовим збором за загальною ставкою 19,5%. Звичайно, базу оподаткування можна зменшити на суму понесених підприємцем витрат, однак для цього необхідно підтвердити такі витрати належними документами.

Окрім того, сума ЄСВ також буде вищою. Якщо підприємці на спрощеній системі оподаткування самостійно визначають суму страхового внеску (головне, щоб вона не була меншою ніж мінімальний розмір), то ФОПи на загальній системі сплачують ЄСВ залежно від суми отриманого доходу, з аналогічним обмеженням мінімального розміру. Тобто, якщо підприємець встиг заробити в першому місяці більше, ніж сума мінімальної заробітної плати, то ЄСВ йому необхідно буде сплатити в більшому розмірі.

У разі прийняття законопроекту №9483 підприємці одразу будуть платниками єдиного податку та не зіштовхуватимуться з вищезазначеними проблемами, а отже, мета законопроекту буде досягнута.

Щоправда, текст законопроекту потрібно доопрацювати, оскільки поточна редакція може призвести до спорів підприємців з контролюючими органами. Зокрема, на перший погляд, ідея звільнення підприємців від сплати податку в місяць реєстрації є логічною, тому що особи, які зареєструвалися в кінці місяця, не будуть сплачувати фіксовану суму податку як за повний місяць.

Однак законопроектом передбачено звільнення від сплати ставок у той час, коли необхідно звільняти від сплати податкових зобов'язань. Враховуючи практику інтерпретації податківцями норм законодавства на власний розсуд, не виключено до нарахування підприємцям податкових зобов'язань, від сплати яких їх фактично не звільнили. Для них це може стати неприємним сюрпризом».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати