30 червня 2021, 9:13

Патентне заперечення «солом’яної особи»

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У Європі можна подавати заперечення проти патентів, залишаючись анонімним. Розглянемо, як працює система «солом’яної особи».

Читайте також: "Торгівля підробленими ліками збільшується"

У європейських патентних запереченнях термін «солом’яна особа» (straw person) використовується для опису фізичної або юридичної особи, яка подає заперечення проти патенту від імені третьої сторони. При цьому реальний опонент залишається анонімним протягом усього розгляду.

У рішеннях G 3/97 і G 4/97 Європейського патентного відомства (ЄПВ) роз’яснювалося, що такі заперечення допустимі за умови, що не було обходу закону шляхом зловживання процедурою. Прикладами таких зловживань можуть бути: протидія власника прав власним патентом або хтось, хто діє як «підставна особа», щоб обійти вимоги, що ставляться до кваліфікації, та діяти в якості професійного представника в ЄПВ.

Протидія «солом’яної особи» – це розумний спосіб, який слід використовувати в обставинах, коли прихований опонент не хоче попереджати власника патенту про свої побоювання з приводу патенту. Наприклад, власник патенту може бути покупцем або постачальником опонента, або опонент може просто не захотіти попередити патентовласника про те, що він потенційно порушує або планує порушити пізніше.

У різних представників різні підходи до того, як подавати заперечення «солом’яної особи». Деякі подають заперечення від імені юридичної особи, яка створена виключно для виконання цієї ролі. Однак після подачі заперечення неможливо вільно передати статус опонента іншій стороні.

Заперечення може бути передано третій особі тільки в складі господарських активів опонента разом з активами, в інтересах яких було подано заперечення. Це може бути надзвичайно складно встановити.

Обмеження ризиків

Один зі способів уникнення ризиків, пов’язаних з будь-якою подальшою спробою передачі статусу опонента, полягає в тому, щоб подати заперечення від імені принаймні одного партнера і одного патентного повіреного, який не є партнером (двоє європейських патентних повірених), що діють разом з фірмою в якості додаткового опонента (який є ідентифікованою юридичною особою як LLP). Фірма також називається представницькою асоціацією.

Це пов’язано з тим, що заперечення і подальші апеляції можуть тривати багато років. Позначення кількох супротивників означає, що в разі смерті, зміни місця роботи, поглинання або майбутнього конфлікту інтересів завжди повинна існувати можливість продовження протистояння. Такий підхід не вимагає додаткових витрат, так як спільні противники, які діють разом, повинні заплатити тільки один внесок (G 3/99).

Як названий опонент, «солом’яна особа» несе відповідальність за будь-які витрати, присуджені патентовласникові в ході розгляду. Однак при розгляді заперечень у Європі кожна сторона зазвичай несе відповідальність за свої витрати, і тільки у виняткових випадках (переважно пов’язаних з порушенням процедури) можуть бути відшкодовані витрати. Як правило, розмір компенсації становить менше 2000 євро (2438 доларів США). Відсутність фінансових зобов’язань є привабливою рисою європейської системи опозиції в порівнянні з діями національного суду щодо відкликання.

Часто опонентам корисно подавати експериментальні докази як частину свого заперечення, щоб продемонструвати відсутність можливості або показати, що немає технічної вигоди по всій заявленій області.

Щоб такі докази вважалися правдоподібними, необхідно встановити, хто виконував роботу, і ця особа, можливо, повинна буде дати свідчення, якщо власник патенту сумнівається в достовірності результатів. Це може призвести до розкриття особи прихованого опонента як роботодавця експериментатора.

Отже, якщо такі докази необхідні для заперечення, слід проявляти особливу обережність при їх підготовці. В ідеалі для отримання результатів варто використовувати незалежний сторонній дослідний центр, що працює за контрактом, і ці докази потрібно надати до кінця дев’ятимісячного періоду подачі заперечень разом з показами свідків особи, яка проводила роботу.

Джерела

A guide to ‘straw person’ oppositions. 

Filing an opposition as a straw man: the pros and cons 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати