25 червня 2021, 19:04

Торгівля підробленими ліками збільшується

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД. Підроблені фармацевтичні препарати в усьому світі оцінюються в 4 мільярди євро, що зумовлено високим попитом, високою рентабельністю і низьким ризиком виявлення. Звіт Управління інтелектуальної власності ЄС (EUIPO) і Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) показує, що кількість підроблених або бракованих ліків в обігу збільшилася з розвитком інтернет-аптек і ринку посилок – 96%. З усіх конфіскованих контрафактних товарів були посилки або листи. Найпоширенішими були антибіотики і харчові добавки. Під час пандемії також були помилкові тести і навіть вакцини від COVID-19.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Допоміжні технології: тенденції розвитку"

«Під час пандемії онлайн-торгівля розвивалася, тому що люди залишалися вдома, і вони купували набагато більше в інтернеті. Серед них було багато менш досвідчених споживачів, які не купували в інтернеті до пандемії. Це розширило можливості для шахраїв, які користуються ситуацією і пропонують, серед іншого, контрафактну медичну продукцію, пов’язану з COVID-19», – розповів Newseria Biznes Натан Вайсман, головний економіст Управління інтелектуальної власності ЄС (EUIPO).

Перш за все, з’явилися підроблені антибіотики і знеболюючі, але на ринку з’явилися також підроблені засоби індивідуального захисту, такі як маски або дезінфікуючі гелі. Це складніше виявити, оскільки маски часто не є фірмовою продукцією. На думку експертів, злочинці скористалися невпевненістю людей щодо нових методів лікування коронавіруса.

«У середині минулого року, коли в ЗМІ почала з’являтися інформація про те, що проти COVID-19 може бути ефективним той чи інший препарат, наприклад, хлорохін або ремдесівір, в інтернеті хлинув потік пропозицій про продаж цих препаратів. Звичайно, це були підробки», – додає Натан Вайсман.

На початку року, коли був великий дефіцит вакцин від COVID-19, теж надходили пропозиції купити ці препарати. Хоча в Європі таких випадків було небагато, один з них був зафіксований і в Польщі.

«Думаю, зараз люди розуміють, що вакцину не можна купити в приватному порядку, і єдиний спосіб отримати її – через державну систему. Так що є надія, що споживачі більше не будуть введені в оману», – припускає головний економіст Управління інтелектуальної власності ЄС.

Звіт EUIPO і OECD показує, що контрафактні фармацевтичні продукти на суму 4 мільярди євро продаються по всьому світу. Незаконні ринки підроблених ліків привабливі для фальсифікаторів, бо вони пропонують високий прибуток, низький ризик виявлення і судового переслідування, низькі штрафи і легкість, з якою споживачів можна обдурити.

Підроблені ліки не тільки завдають економічних збитків, а й представляють серйозну загрозу для здоров’я населення, тому що, по-перше, вони не лікують, а, по-друге, вони можуть бути шкідливими, оскільки можуть містити небезпечні інгредієнти. Підроблені фармацевтичні препарати можуть призвести до серйозних захворювань, незворотною інвалідності і навіть смерті.

«Існує думка, що підроблені лікарські препарати – це насамперед Віагра і препарати для способу життя. Але виявляється, що багато підроблених ліків застосовні, наприклад, до серцевих захворювань і раку. До їх складу також входять антибіотики та знеболюючі. Тож це також ліки, призначені для лікування серйозних захворювань, і ви можете собі уявити, що станеться, якщо пацієнт отримає плацебо замість серцевого препарату або, у гіршому випадку, шкідливі речовини, - каже Натан Вайсман. - За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Африці більше 100 000 чоловік дітей помирають щороку від підроблених ліків від малярії».

Як він підкреслює, одна з характеристик фармацевтичної індустрії – це довгий шлях від виробника до покупця в аптеці і безліч посередників на цьому шляху. Це відкриває великі можливості для проникнення в цей канал поширення. Торгівля підробленими ліками найчастіше здійснюється за допомогою невеликих пакетів або рекомендованих листів, які важче виявити співробітникам митниці. Цілих 96% всієї контрафактної фармацевтичної продукції, конфіскованої в 2014-2016 роках, знаходилася в упаковках або листах. Найбільшими виробниками контрафактної фармацевтичної продукції є Індія і Китай, а точками передачі в основному є Сінгапур і Гонконг.

«Продаж ліків через інтернет – велика проблема, яка в деяких країнах стає все більш популярною, але бувають випадки, коли підроблений препарат купується в традиційній аптеці, і фармацевт не знає, що продає підроблені ліки пацієнтові», – підсумовує головний економіст Управління інтелектуальної власності ЄС.

Джерело

Rośnie skala handlu podrobionymi lekami.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати