17 травня 2021, 15:06

Паспорти вакцинації та виплата страхових відшкодувань: який соцзахист вакцинованим особам пропонує законопроект

На розгляді у Парламенті знаходиться законопроект щодо встановлення соціального захисту осіб, які отримали профілактичне щеплення (вакцинацію) проти інфекційних хвороб.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «Паспорти вакцинації» та право на приватність»

Необхідність прийняття законопроекту

Наразі зусилля більшості країн світу спрямовані на створення колективного імунітету, який за думкою ВООЗ досягається при швидкому щепленні від 50% до 70 % дорослого населення (залежно від національних особливостей комунікацій або так званої соціальної дистанції). Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) на початок травня 2021 р. 53% українців не готові зробити щеплення у найближчі декілька місяців. На запитання «Чому Ви не готові вакцинуватися?», більшість відповіли, що вакцини ще недостатньо перевірені (40%), друга за популярністю відповідь – недовіра вакцинам, що зараз є в Україні (33%). 20% опитаних вважають, що «наслідки від вакцини можуть бути гіршими, ніж від Ковіду»; 17% не довіряють будь-якій вакцинації.

Такий стан справ автори законопроекту пояснюють двома причинами. З одного боку, Уряд не справився з належним інформуванням населення про механізм дії вакцин та можливі ускладнення від щеплень. Крім того, процес закупівлі вакцин досі залишається закритим, що породжує сумніви в їх ефективності.

Єдиним дієвим способом заохочення українців до добровільної вакцинації ініціатори проекту Закону називають покриття ризиків можливих захворювань, включаючи тимчасову непрацездатність, інвалідність, смерть (у тому числі перинатальну) за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Що передбачає проект Закону?

Головною метою законопроекту № 5484 від 13.05.2021 є надання стимулів громадянам України прийняти самостійне рішення про профілактичне щеплення проти інфекційних хвороб, зокрема Ковід -19; збільшення соціального захисту вакцинованих осіб; посилення юридичної відповідальності посадових та службових осіб, які допустили реєстрацію неякісних (неефективних, небезпечних) медичних імунобіологічних препаратів (вакцин) або порушили правила їх зберігання, транспортування або застосування. 

Законопроект пропонує:

1) збільшити права та відповідно обов’язки спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я у сфері захисту населення від інфекційних хвороб з метою найшвидшого реагування на загрози епідемій (пандемій) та достовірного інформування населення про епідемічну ситуацію;

2) надати право Кабінету Міністрів та відповідному ЦОВВ прийняти рішення про запровадження спеціального документу, який: підтверджує факт вакцинації особи; підпадає під вимоги Закону України  «Про захист персональних даних»; узгоджується з вимогами інших країн, які використовують подібний документ для спрощення перетину кордонів; не  призводить до звуження прав громадян згідно із статтею 24 Конституції України;

3) запровадити державне соціальне страхування вакцинованих осіб; встановити перелік страхових випадків та порядок встановлення причинного зв’язку між вакцинацією та захворюванням (інвалідністю, смертю); визначити зміст страхових виплат та перелік їх вигодонабувачів; установити строки та процедури призначення страхових виплат; визначити строки надання страхових виплат та правила їх поділу на періодичні та одноразові, порядок їх зарахування та періоди страхування ризиків;  установити розмір періодичних та одноразових страхових виплат; визначити правила відшкодування витрат (збитків) вакцинованої особи, не покритих страховими виплатами; запровадити правила відшкодування витрат Фонду на надання страхових виплат, а також витрат Державного та місцевих бюджетів на лікування та реабілітацію осіб, вакцинованих приватними закладами охорони здоров’я;

4) вдвічі збільшити розмір страхових відшкодувань на користь осіб, вакцинованих проти Ковід-19;

5) посилити юридичну відповідальність посадових та службових осіб, які допустили реєстрацію неякісних (неефективних, небезпечних) медичних імунобіологічних препаратів (вакцин) або порушили правила їх зберігання, транспортування або застосування, у тому числі шляхом відшкодування нанесених збитків; 

6) внести дотичні зміни до інших законів України.

Цей законопроект також уперше встановлює правила соціального захисту вагітних та надання соціальної підтримки особам, які втратили зародок за природними причинами (у тому числі пренатальними)  або померли при/внаслідок пологів. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати