14 березня 2022, 10:01

Парламент Польщі ухвалив закон про допомогу громадянам України

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Проте Сенат  вніс поправки до закону. Видалено, зокрема, спірне положення так званої безкарності посадових осіб та підприємців. Спеціальний акт гарантує законність перебування громадян України, а також їх подружжя, яке не має українського громадянства,  які  приїхали з України  до  Польщі з початку російського вторгнення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


• Одна з десятків поправок,  за які проголосували,  видаляє так звану  безкарність щодо чиновників та підприємців.

• 97 сенаторів проголосували за закон про допомогу громадянам України у зв'язку із збройним конфліктом на території цієї держави разом із внесеними поправками. Поправки Сенату до законопроекту в суботу вранці будуть розглянуті Сеймом.

• Перебування українських біженців у Польщі, згідно із законом, прийнятим у середу  в  Сеймі, мало вважатися законним протягом 18 місяців. Однак Сенат вніс поправку, внаслідок якої призупинення має вважатися законним на невизначений термін.

Коли Сенат вперше проголосував за законопроект у п'ятницю ввечері, його повернули комітетам, які розпочали роботу над ним заново. Це сталося після того, як більшість не одержала  пропозицій або про прийняття законопроекту з поправками або про відхилення його повністю або про прийняття його без поправок. Раніше суперечки викликало голосування поправки, що передбачала, зокрема, виключення  положення про так звану клерикальну безкарність.

Поправки, прийняті Сенатом під час першого голосування, голосувалися блоками і отримали підтримку більшості. Інші поправки голосувалися окремо. Була отримана підтримка, зокрема, нова поправка до положень про так звану безкарність. Попередню зняли. Цього разу виправлення видаляє як статтю про чиновників, так і статтю про підприємців, за якими сенатори раніше не вносили жодних поправок. За цю зміну проголосували 52 сенатори, 46 проти 46, ніхто не утримався.

Рецепт так званої адміністративної безкарності буде декриміналізовано шляхом порушення  дисципліни  державних фінансів та перевищення повноважень, якщо винний, у тому числі посадова особа місцевого самоврядування, вчинив таке діяння, діючи з метою, зокрема, захистити  життя чи  здоров'я багатьох людей під час війни проти Польщі, або під час військових операцій чи окупації на території Республіки Польща, ЄС, НАТО або інших держав, що межують із Польщею. У випадку  підприємців це стосується безгосподарності під час війни, а також періоду в Польщі, зокрема, надзвичайний стан, стан епідемічної небезпеки або стан епідемії.

Спеціальний акт гарантує законність перебування громадян України, а також їх подружжя, яке не має українського громадянства, яке приїхало з України до Польщі з початку російського вторгнення.  Більшість положень спеціального акту не поширюються  на українців,  які до війни легально проживали у Польщі. Однак терміни дії їх віз та видів на проживання, термін дії яких закінчився під час війни, будуть продовжені в умовах війни до кінця року.

Перебування  українських біженців у Польщі, згідно із законом, прийнятим у середу в Сеймі, мало вважатися законним протягом 18 місяців. Однак Сенат вніс поправку, внаслідок якої призупинення має вважатися законним на невизначений термін. Згідно із Законом, через 9 місяців біженці, перебування яких визнано законним, можуть подати заяву на отримання тимчасової  посвідки на проживання строком на 3 роки.

Допомога  білорусам,  які втекли з України.  Одна з поправок Сенату також припускає, що такій особі не обов'язково приїжджати до Польщі  безпосередньо з території України. Згідно з іншою поправкою, допомога також надаватиметься біженцям, які прибули з України, які не є громадянами цієї країни  або громадянами Польщі, але мали постійний дозвіл на проживання або статус біженця в Україні. Ще одна поправка передбачає  допомогу білорусам, які втекли з України.

За  спеціальним  законом  біженці з  України  зможуть, зокрема, отримати номер PESEL та налаштувати  довірений профіль.  Вони також зможуть працювати в Польщі та отримати доступ до медичного обслуговування. Школярі та студенти зможуть продовжити навчання у польських  школах та університетах.  Біженці з України також матимуть право на фінансову допомогу.  Проект передбачає фінансову підтримку фізичних та юридичних осіб, які забезпечують проживання та харчування громадян України у розмірі 40 злотих на добу, тобто. близько 1200 злотих на місяць. Її  буде виплачено до двох місяців (на підставі договору, укладеного з комуною). У свою чергу біженці отримають одноразову матеріальну допомогу у розмірі 300 злотих на людину.

 Закон  також дозволить виплачувати  допомогу  тим,  хто  забезпечуватиме харчування та  проживання  громадян України.  Згідно з прийнятими  правилами,  гроші на допомогу надаватиме  воєвода.  Вони повинні  були виплачуватись на підставі договору, укладеного з комуною, але після виправлення Сенату – на підставі заяв про таку допомогу.  Сенат також додав положення про те, що витрати на обслуговування цього завдання муніципалітетами становлять 2 відсотки . субсидії, отриманої  на виплату цієї допомоги та покриті воєводою.

Крім того, відповідно до спеціального закону в бюджеті буде створено спеціальний резерв, а  в  Банку Господарства Крайового (Bank Gospodarstwa Krajowego)  створено спеціальний фонд допомоги.  Сенат запропонував положення, відповідно до яких прем'єр-міністр має подавати звіт про виконання фінансового плану Фонду до парламентського  комітету з громадських фінансів.  Проект такого плану, згідно з іншою поправкою Сенату, має  бути  схвалений  прем'єр-міністром після  отримання думки цього комітету.

Заступник  голови  апарату парламенту та комітету з внутрішніх справ, і депутат  від ПіС Аркадіуш Чарторийський  наголосили, що парламент ухвалив найкращий закон у Центральній та  Східній  Європі для  українців.  У Словаччині, Румунії та Угорщині немає такого комплексного закону щодо допомоги українцям, як у нас.  - Ми дарували біженцям по 500  з  лишком злотих на кожну дитину, безкоштовне медичне обслуговування, щоденне утримання по 40 злотих на людину, право на роботу... – перераховує депутат Чарторийський.

Якщо припустити, що ми приймемо не більше мільйона біженців, то щорічна вартість усіх виплат для них становитиме приблизно 8 мільярдів злотих. Медичне обслуговування коштуватиме близько 200 млн злотих на місяць, а сімейна допомога – 3,4 млрд злотих.

Сейм ухвалив кілька сенатських поправок до закону про допомогу громадянам України. Серед прийнятих поправок - та, що виключає положення про т.з. безкарність посадових осіб та підприємців. Тепер документ буде підписано на робочому столі президента.

Джерела

Specustawa o pomocy Ukraińcom przeszła przez Sejm. Zaskakujący los głośnej poprawki. 

Kontrowersje wokół rządowej specustawy. Pomoc nie dla wszystkich uchodźców.

O jeden głos od bezkarności. PiS przegrywa w Sejmie. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати