Нотаріальна палата України (далі – НПУ) змушена звернутися до Національного банку України з приводу неправомірної відмови банківських установ визнавати нотаріально посвідчені довіреності на отримання електронних платіжних засобів (банківських карт) в рамках правовідносин представництва.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Чи можливо позбавити спадкоємця права на обов’язкову частку у спадщині?"
Про це повідомляє пресслужба НПУ.
Останнім часом до НПУ надходять численні звернення від нотаріусів з інформацією про те, що банки відмовляють представникам власників рахунків у реалізації повноважень за нотаріально посвідченою довіреністю щодо отримання електронних платіжних засобів (банківських карток) та пін-кодів, а також у здійсненні транзакції за допомогою таких засобів.
Таку позицію відповідальні посадові особи банківських установ пояснюють тим, що існує заборона використання банками довіреностей на представництво і власник рахунку має з’явитись особисто.
З цього приводу НПУ зазначає, що така вимога працівників банківських установ є безпідставною і не ґрунтується на нормах закону, оскільки статтею 209 Цивільного кодексу України передбачено, що будь-який правочин (довіреність відноситься до одностороннього правочину) з її участю може бути нотаріально посвідчений за бажанням фізичної або юридичної особи.
Водночас, перелік сфер суспільних відносин, у яких для довірителя може бути участь представника законом не обмежується.
Акцентуємо також увагу, що відмова банківських установ визнавати нотаріально посвідчені довіреності для отримання коштів, банківських карт тощо зачіпає інтереси насамперед вразливих верств населення, особливо малозабезпечених осіб, осіб похилого віку та осіб з особливими потребами, які у зв’язку з хворобою або фізичною вадою не мають можливості реалізувати своє право особисто.
Більше того, позбавлення людини вибору та можливості скористатися своїм правом звернутися за оформленням довіреності: до нотаріуса, чи до уповноваженої особи місцевого самоврядування, чи до посадової особи організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні тощо та «монополія» у цьому питанні з боку банківських установ створює підґрунтя для зловживань та серйозні загрози порушення прав і свобод фізичних та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України,
Крім, штучно створена проблема щодо відмови у прийнятті нотаріально посвідчених довіреностей на представництво у банківських установах завдасть шкоди та створить негативний резонанс у суспільстві, оскільки зачіпає інтереси соціально-незахищених верств населення.
Відповідно пункту 1 розділу VI Постанови НБУ від 05.11.2014 № 705 «Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів» представник користувача має право отримати електронний платіжний засіб за довіреністю, що видана користувачем та посвідчена в установленому законодавством порядку.
З огляду на це, відмова банків у видачі платіжних карток представникам за довіреністю суперечить чинному законодавству України і грубо порушує конституційні права, насамперед вразливих верств населення, особливо малозабезпечених осіб, осіб похилого віку та осіб з особливими потребами, які у такій ситуації позбавлені можливості реалізувати гарантоване їм право.
Виходячи з викладеного, НПУ просить невідкладно врегулювати вищезазначену проблему та сприяти припиненню обмеження прав соціально-незахищених верств населення у необґрунтованій відмові банками здійснювати представниками за нотаріально посвідченими довіреностями відкриття рахунків, отримувати банківські картки та здійснювати інші банківські операції від імені власників рахунків.