29 липня 2020, 18:26

НПУ закликала доопрацювати законопроекти про діяльність третейських судів

Прес-служба НПУ

Президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко та голова Комісії НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності Інна Бернацька 28 липня взяли участь у засіданні підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та альтернативного розв’язання спорів Комітету ВРУ з питань правової політики.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Призначаючи зустрічі батька з малолітнім сином, суд має керуватися передусім інтересами дитини, - КЦС ВС".

Про це повідомляє прес-служба НПУ.

Так, на засіданні обговорювалися законопроекти, що стосуються вдосконалення порядку діяльності третейських судів, - №3045-1, №3411 та №3460.

Як зазначається, Володимир Марченко наголосив на неприпустимих ризиках, що закладені в обговорюваних законопроектах, та необхідності попередження прийняття законів, які містять рейдерські чинники. У свою чергу Інна Бернацька повідомила, що нотаріальна спільнота завжди уважно вивчає подібні ініціативи з точки зору забезпечення, захисту прав та свобод громадян, - наприклад, коли передавалися повноваження щодо державної реєстрації речових прав на нерухомість комунальним підприємствам, "нотаріат не був почутий, і в результаті, на жаль, було заподіяно шкоду державі та громадянам".

"НПУ здійснила правовий аналіз вищевказаних законопроектів та вбачає невідповідність їх змісту тій меті, що зазначається у пояснювальних записках.

Відновлення довіри до третейських судів не може бути забезпечено розширенням їх компетенції щодо розгляду справ у спорах щодо нерухомості, а перебільшення потреби розвитку альтернативної системи судочинства замість наведення ладу в судовій системі є незрозумілим.

Особливу увагу викликають положення законопроектів щодо відсутності обов’язкової вимоги громадянства України для третейських суддів, елементарно необхідних кваліфікаційних вимог, відповідальності, а також невиправданим є розширення компетенції", - вказали у НПУ.

"У 2009 р. на рівні керівництва держави у зв’язку з розростанням практики використання третейських судів як інструменту в незаконних та злочинних операціях з нерухомістю було прийнято рішення (закон №1076-VI від 05.03.2009 р.) про виключення повноважень з розгляду спорів щодо нерухомості для третейських судів. Тому, маючи подібний досвід, незрозумілою є ініціатива повернення до старих схем.

В поточній ситуації можна прогнозувати використання третейських судів як інструменту для легалізації незаконних або частково незаконних документів забудовниками, а також потенційними покупцями земель сільськогосподарського призначення, які мають на руках мільйони "юридично брудних" розписок, нікчемних простих письмових договорів, довіреностей та заповітів", - вказала пані Бернацька.

Щодо третейських застережень у кредитних та іпотечних договорах, то вона зазначила, що помилковим є бачення, що громадянами надається право вибору третейського способу врегулювання спору, адже кредитори у більшості випадків визначають умови кредитного договору, вони ж обиратимуть третейський суд, вони ж оплачуватимуть роботу третейського суду. На її думку, сумнівною вбачається об’єктивність розгляду таких справ та можливість захисту іншої сторони, особливо у справах, у яких забезпеченням виступатиме житло, земля та інша нерухомість.

Читайте також: "Упродовж карантину ВАКС отримав 25 кримінальних проваджень для розгляду їх по суті".

Також Інна Бернацька закликала депутатів орієнтуватися на гостру потребу захисту права власності в Україні та не допустити повернення до закону норм про підвідомчість третейським судам справ у спорах щодо нерухомого майна, включаючи земельні ділянки, адже такі зміни, за її словами, можуть стати інструментом рейдерства.

"НПУ наголошує на необхідності суттєвого доопрацювання урядового та інших законопроектів та неможливості розгляду їх у другому читанні в запропонованих редакціях", - вказали у НПУ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати