02 червня 2021, 19:07

Новий сервіс БПД та правова обізнаність українців: які результати та чого очікувати у майбутньому

12,4% опитаних у 2020 році українців зверталися у центри надання безоплатної правової допомоги, з них 58% отримували правову консультацію, 34% користувалися послугами адвоката, а 14% отримали представництво в суді. Такі дані загальнонаціонального опитування Фонду «Демократичні ініціативи» були представлені на офлайн-презентації сервісу «Кабінет клієнта» системи безоплатної правової допомоги та результатів соціологічного дослідження щодо правової обізнаності українців. Захід був проведений 2 червня 2021 року Координаційним центром з надання правової допомоги.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У презентації з нагоди 10-ої річниці з дня прийняття Закону України «Про безоплатну правову допомогу» взяла участь Валерія Коломієць, заступниця Міністра юстиції України. Вона наголосила, що демократична держава має гарантувати права людини і доступ до судочинства – одне із таких прав. «Представлений сьогодні сервіс «Кабінет клієнта» є ще одним кроком співпраці, а також можливістю кожного отримати доступ до БПД. Система надання БПД має людиноцентричну ціль, а правопросвітництво є одним із найперших механізмів поширення знань про права», –– зазначила пані Валерія. Також вона відмітила законопроєкти, що мають на меті розширити доступ до БПД, виробити механізм, який треба застосовувати і за допомогою якого можна буде спростити захист прав людини в Україні. Цього місяця парламентарі зможуть вже обговорити їх у профільному комітеті ВРУ.

Олена Урсу, програмна спеціалістка, керівниця команди «Демократичне врядування», ПРООН в Україні, у своєму виступі зазначила, що з кожним роком українці все більше задоволені роботою Координаційного центру з надання правової допомоги. «За час карантину система БПД особливо підвищила свою затребуваність. Тому розроблений «Кабінет клієнта» –– це зручний засіб швидкого зв’язку з юристами та адвокатами, який у будь-яку мить допоможе людині отримати необхідну інформацію». Також пані Олена анонсувала запуск цього місяця нового проєкту, що стосується застосування позасудових механізмів вирішення спорів (медіації).

БПД

          (Фото: пресслужба Координаційного центру з надання правової допомоги)

Олександр Баранов, в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги, презентував новий сервіс БПД –– «Кабінет клієнта». Він зазначив, що доступ до Кабінету можна отримати через сайт Координаційного центру з надання правової допомоги як з телефону, так і з комп’ютера: «Щоб отримати консультацію, потрібно зареєструватися у Кабінеті, обов’язково вказати електронну пошту та номер телефону, за допомогою яких юрист системи БПД може підтримувати зв’язок з клієнтом. До надання консультацій наразі підключені всі 84 центри правової допомоги».

Пан Олександр у своєму виступі також зазначив переваги «Кабінету клієнта»:

  • можна надіслати онлайн-запит на консультації та роз’яснення з правових питань, а також фото документів та отримати відповідь, яку підготують працівники системи БПД;
  • переглянути історію всіх запитів та відповіді на них;
  • написати відгук щодо рівня отриманих послуг;
  • сервіс простий, має багато можливостей і зручний інтерфейс, працює в усіх сучасних інтернет-браузерах та на приладах з iOS та Android.

«У подальшому планується розширити функції «Кабінету клієнта» і забезпечити можливість подати звернення за БВПД, що дозволить громадянам дистанційно подавати заяву на отримання правової вторинної допомоги, контролювати статус такої заявки, а це, у свою чергу, прискорить надання БПВД», –– додав Олександр Баранов.

Світлана Колишко, керівниця групи ініціатив з прав людини, координаторка проєкту «Права людини для України», програмний напрямок «Демократичне врядування», презентувала результати загальнонаціонального дослідження 2020 року «Що українці знають та думають про права людини», яке проводиться Фондом «Демократичні ініціативи» ім. І. Кучеріва спільно з Центром прав людини ZMINA та за підтримки проєкту «Права людини для України». Загалом було опитано 2002 респонденти.

Насамперед пані Світлана відмітила, що громадяни стали більш активними у захисті своїх прав. 60% населення заявили, що вони відстоювали свої порушені права, 19 % отримали рішення на свою користь. Також суттєво збільшився рівень поінформованості громадян про можливість отримання БПД. Якщо у 2016 році про систему БПД знали менше 12%, то у 2020 році вже 25% знають, де та як можна отримати безоплатну правову допомогу.

Щодо уявлення про ефективні інструменти захисту прав людини, то у десятку найпопулярніших за результатами опитування увійшли:

  • звернення у ЗМІ – 23,3%
  • звернення до суду – 20,9%
  • звернення до ЄСПЛ – 19,6%
  • звернення до родичів, пошук потрібних знайомств – 16%
  • звернення до поліції – 15,4%
  • звернення до прокуратури – 14,3%
  • звернення до міжнародних організацій – 13,1%
  • звернення до адвоката, до системи БПД – 12,8%
  • звернення до Президента – 8,9%
  • звернення до неурядових правозахисних організацій – 8,5%.

«Третій рік поспіль лідером у питанні уявлень про ефективність способів захисту прав є ЗМІ, проте ситуація значно відрізняється у практичному аспекті. Адже у 2020 році 15,8% пробували захищати свої права через суд; 15,1% –– через родичів; 13,8 % –– шляхом звернення до місцевих органів влади; 11,5% –– зверталися до поліції; 10,6 % ––  користувалися послугами адвоката або системи БПД; 7,8% –– боролися власними силами, 6,9% опитаних зверталися до прокуратури, лише 5,5 % –– дійсно зверталися до ЗМІ, 3,4% –– вирішували питання за допомогою хабаря чи інших подібних засобів, а 3,2% –– зверталися до неурядових правозахисних організацій», –– прокоментувала Світлана Колишко.

За результатами дослідження також було виявлено, люди з вищою освітою більше володіють інформацією про те, де і як можна отримати безоплатну правову допомогу (35%). При цьому 39% принаймні чули про таку можливість. Щодо вікових особливостей, то краще обізнані люди середнього віку (29%), трохи менше проінформована молодь і 20% –– люди старшого віку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати