04 червня 2020, 18:07

Нові зміни до польського закону про Інститут національної пам'яті

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

У канцелярії президента Республіки Польща ведеться інтенсивна робота по внесенню поправок до закону про Інститут національної пам'яті (ІНП) (Instytut Pamięci Narodowej - IPN). Про це заявив державний секретар Анджей Дера (Andrzej Dera).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Справа в тому, що такий проект повинен бути створений якнайшвидше, і щоб закон вступив в силу до 1 серпня цього року, - зазначив він. Злочини комуністів закінчуються 1 серпня 2020 р., що означає, що прокурори слідчого відділу ІНП втрачають обов'язок переслідувати в судовому порядку таких злочинців. Однак правила не поширюються на вбивства і, наприклад, злочини проти миру або людства».

Голова Інституту національної пам’яті Ярослав Шарек (Jarosław Szarek) в інтерв’ю Інформаційному агентству радіо заявив, що поправка буде прийнята. «Поправка до закону про Інститут національної пам’яті для продовження притягнення до кримінальної відповідальності за комуністичні злочини є необхідною, і вона буде здійснена, тут небезпеки немає», - сказав Шарек. Він підкреслив, що час після 1989 р. не був повністю використаний, щоб осудити відповідальних за комуністичні злочини, вчинені в ПНР (PRL).

«Не було політичної волі для притягнення до відповідальності за ці злочини, щоб винних судили. На жаль, за ці 30 років багато злочинців уникли юридичної відповідальності - вони вже мертві. У багатьох випадках ми не будемо знати обставин злочину. Але все ж є пам’ять, наукова та освітня діяльність, яку проводить Інститут національної пам’яті. Обмежень у цьому відношенні не буде», - запевнив голова Інституту.

Ярослав Шарек підкреслив, що «ніхто не обговорює давності позовів злочинів німецького та нацистського тоталітаризму, тому комуністичні злочини не повинні бути відкладені строком. За кілька десятків років існування ПНР вони взагалі не могли бути притягнуті до кримінальної відповідальності, тому, якщо є така можливість притягнути справедливість таким чином, то треба до цього прагнути».

Положення визначають комуністичні злочини як репресії чи інші форми порушення прав людини проти осіб або груп населення, які були вчинені функціонерами комуністичної держави. Відповідно до чинних норм, позовна давність для комуністичних злочинів, крім військових злочинів чи злочинів проти людства, починає діяти з 1 серпня 1990 р. Покарання за ці злочини припиняються через 40 років, коли діяння є злочином вбивства, і через 30 років, коли діяння становить так званий «інший комуністичний злочин».

Президенту Республіки Польща Анджею Дуді під час четвергової сесії питань і відповідей на Facebook було поставлено питання, чи підтримає він законопроект, який скасовує термін давності для злочинів комуністів.

«Так, я підтримаю такий законопроект, - сказав президент. - Там, де це можливо, злочини не повинні бути обмежені в часі». За словами Дуди, «комуністичні злочини повинні переслідуватися як злочини геноциду». «Більшість цих злочинів були тортурами, вбивствами людей. Ці злочини, на жаль, були не так покарані, як того вимагає правосуддя, що є болючим», - зазначив він.

Джерела

Będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych

Dera: W Kancelarii Prezydenta trwają prace nad nowelizacją ustawy o IPN

"Przestępstwa komunistów powinny być rozliczone". Andrzej Dera o nowelizacji ustawy IPN

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати