01 листопада 2024, 10:32

Несанкціоноване втручання в роботу комп’ютера: практика ВС

Нова редакція ст. 361 КК України, викладена в Законі України від 24 березня 2022 року № 2149-IX, не декриміналізує несанкціоноване втручання в роботу комп’ютера.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Нова ЄСІТС стане супераппом на зразок Google"

Такого висновку Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду дійшов за результатами розгляду справи № 735/739/20, повідомляє пресслужба ВС.

У цьому кримінальному провадженні прокурор вказував, що апеляційний суд безпідставно закрив кримінальне провадження на підставі п. 1-1 ч. 2 ст. 284 КПК України, адже викладена в Законі України від 24 березня 2022 року № 2149-IX "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо підвищення ефективності боротьби з кіберзлочинністю в умовах дії воєнного стану" у новій редакції диспозиція ст. 361 КК України не свідчить про повну декриміналізацію діянь, пов’язаних із несанкціонованим втручанням у роботу комп’ютера, а охоплюється поняттям інформаційної (автоматизованої) системи.  

Скасовуючи ухвалу апеляційного суду і призначаючи новий розгляд у суді апеляційної інстанції, Верховний Суд зазначив, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", чинного на час подій у цій справі, інформаційною (автоматизованою) системою визначалася організаційно-технічна система, в якій реалізується технологія обробки інформації з використанням технічних і програмних засобів. Комп’ютер, за несанкціоноване втручання в роботу якого було засуджено обвинуваченого судом першої інстанції, відповідав цьому визначенню, оскільки становив собою сукупність апаратних і програмних засобів, інтегрованих для виконання операцій з обробки інформації.

З огляду на це використаний у новій редакції ст. 361 КК України термін "інформаційна (автоматизована) система" охоплює також комп’ютер як різновид такої системи. Відповідно, зміна термінології в диспозиції і використання законодавцем ширшого поняття, яке охоплює вужче поняття, використане в попередній редакції того ж положення, не означає декриміналізацію діяння.

Постанова ККС ВС від 19 вересня 2024 року у справі № 735/739/20 (провадження № 51-2737км23) за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати