09 жовтня 2020, 10:31

Необхідність розслідування злочину - недостатня умова розкриття журналістського джерела, - ЄСПЛ

Справа "Джекер проти Щвейцарії"

інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect»

Навіть інтерес суспільства розслідувати злочин і покарати осіб, винних у його вчиненні, не завжди може переважати над гарантіями журналістської діяльності зберігати в таємниці джерела інформації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Джекер проти Швейцарії» (заява №35449/14), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Читайте також: "ЄСПЛ: допит секретних свідків порушив право на справедливий суд"

У 2012 році Ніна Джекер опублікувала в газеті Basler Zeitung матеріал «Відвідування дилера» про діяльність дрібного торговця наркотків, який займався їхнім розповсюдженням.

На підставі цієї статті прокуратура відкрила кримінальне провадження проти героя публікації. При цьому від журналістки правоохоронці зажадали розкрити персональні дані наркодилера.

При цьому законність цієї вимоги підтвердив верховний суд країни.

Джекер в 2014 році звернулася до Європейського суду з прав людини. Вона скаржилася на порушення її прав, гарантованих ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд у Страсбурзі наголосив на важливості захисту журналістських джерел для забезпечення гарантій свободи ЗМІ в демократичному суспільстві. Тому вимога, адресована журналісту, розкрити особу свого джерела не може відповідати гарантіям статті 10 Конвенції. Це стосується навіть тих випадків, якщо необхідність пояснюється інтересами суспільства. У таких випадках влада має довести нагальну суспільну потребу подібного втручання.

І для встановлення необхідності розкриття особистості недостатньо стверджувати, що через нерозкриття інформації неможливо продовжити кримінальне розслідування (а саме з такої позиції виходили правоохоронці Швейцарії).

На цій підставі ЄСПЛ дійшов висновку про те, що швейцарські судові і слідчі органи порушили Конвенцію, оскільки не дотримали балансу між суспільним інтересом кримінального переслідування особи, яка скоїла злочин з обтяжуючими обставинами, та приватним інтересом журналістки, який полягав у захисті її джерела інформації.

Оскільки Джекер не вимагала від Швейцарії матеріальної компенсації, ЄСПЛ, визнавши факт порушення конвенційних гарантій, не присуджував справедливої ​​сатисфакції.

Нагадаємо, Верховний Суд захистив право журналіста на законну професійну діяльність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати