МОН наклало санкції на вчених-цивілістів з Києва та Харкова Романа Майданика та Інну Спасибо-Фатєєву за начебто неякісні відгуки опонентів на докторську дисертацію Володимира Кочина.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Наказом МОН від 30.11.2021 р. № 1290 за порушення вимог пункту 3.8 Положення про спеціалізовану вчену раду щодо якості відгуку офіційного опонента офіційних опонентів Майданика Р.А., доктора юридичних наук, професора; Спасибо-Фатєєву І.В., доктора юридичнаих наук, професора; Васильєву В.А., доктора юридичних наук, професора, позбавлено права участі в атестації наукових кадрів строком на 2 роки.
( з Наказу МОН від 30.11.2021 р. № 1290)
- Інно, чи є підстави для такого рішення МОН?
- За рішенням МОН стоять певні люди, які його готували. Тому для рішення МОН є підстави, які викладені в їхній аргументації. Інша справа – наскільки вона відповідає дійсності та чи варта того, щоб бути підставою для незатвердження рішення спеціалізованої вченої ради. Я не вважаю цю аргументацію такою, яку МОН мало б взяти до уваги. На мою думку, В.В. Кочин заслуговує присудження наукового ступеня доктора юридичних наук.
- Таке відсторонення – це прояв тиску на академічну спільноту та її свободу?
- Я не бачу ніякого тиску, адже тут немає схеми «держава проти вчених». Кожен вчений має право обирати, буде він опонувати чи ні. Я свідомо зробила свій вибір і погодилася виступити опонентом, оскільки знаю В.В. Кочина як вченого, який самостійно працював над дисертацією та отримав відповідні наукові результати. До того ж є рішення МОН, а є позиція академічної спільноти. І вони не збігаються. Яким би не було рішення МОН, ніхто з академічної спільноти не змінить ставлення ні до В.В. Кочина, ні до опонентів (я хочу сподіватися), які надали позитивні висновки на його дисертацію. Таке рішення МОН може призвести до репутаційної кризи правничої спільноти цивілістів – це факт (якщо вже не привело до цього). В будь-якому випадку державний орган не може використовуватися для досягнення цілей, які були поставлені.
- Які Ваші подальші дії?
- Якось все владнається. Справедливість має перемогти. Не потрібно підливати масло у вогонь. Життя доводить, що розігрів спорів, зайві емоції, пересуди – все, що вкладається в класичну схему «шумим, братец, шумим» – нічого не додає, окрім негативу. Все, що слідує з рішення МОН, вже сталося. Загалом, мені від цього ні холодно, ні жарко. Оскільки я вкрай рідко виступаю опонентом, вважаю, що наразі гідних дисертацій не набереться навіть 10%. Проте до мене побоюються звертатися з пропозицією виступити опонентом, всі про це знають. До того ж траплялися випадки, коли я відмовлялася, знаючи і дисертанта, і як писалася дисертація, і положення так би мовити її «наукової новизни». Затівати ж акцію «виведення на чисту воду», порівнювати захищені дисертації з дисертацією В.В. Кочина – не те, чим я хотіла б займатися. У мене є більш цікаві та продуктивні справи, аніж поринати в чиїсь інтриги.
Слідкуйте за оновленням, редакція ЮГ очікує коментар Романа Майданика.