22 лютого 2019, 16:14

Нарада КГС ВС: підсумки діяльності у 2018 році

У Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду відбулася розширена нарада за участю голів господарських судів України. На порядок денний виносилися питання щодо інформації про стан правосуддя в системі господарських судів України у 2018 р., а також про діяльність судових палат КГС ВС у 2018 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


52480913_310580232985200_3536182347302961152_n

За словами заступника Голови Верховного Суду, Голови КГС ВС Богдана Львова, на сьогодні судова реформа не є завершеною, проте є перемогою питання збереження спеціалізації. «Спеціалізації не як виживання кожного з суддів, хто раніше працював у господарських судах, а як запорука якості судових рішень, підвищення відповідальності, впливу на економічні відносини, тобто якраз те, що становить суть правосуддя, за яким люди звертаються до суду», - розповів пан Львов.

Також він зазначив, що новий процесуальний закон надав суддям важелі впливу на порушників та можливість більш активно керувати розглядом справи, і це стосується усіх інстанцій. «Тому є сенс вивчати нові процесуальні вимоги, оволодівати інструментарієм, наданим законом, і застосовувати відповідні засоби впливу з метою прискорення судового захисту, інтенсивності судового процесу загалом і підвищення якості судових рішень», - зазначив Голова КГС ВС.

(для перегляду натисніть на зображення)

9

Крім цього, пан Львов надав інформацію про стан правосуддя в системі господарських судів України у 2018 р., зазначивши, що проблемними питаннями залишають дефіцит коштів, приміщень, а також запуск електронного суду. «У ДСА України зазначили, що суд має запрацювати з 1 березня, але, скоріше за все він запускатиметься поетапно, оскільки навіть технічних завдань виявилося набагато більше, ніж очікувалося, зокрема, поєднання різних програм, матеріальне забезпечення тощо. Ці питання будуть вирішені, проте поступово», - наголосив пан Львов.

Далі зі звітом судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС за 2018 р. виступив суддя, секретар палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС Володимир Погребняк. За його словами, у 2018 р. на розгляд до кожного судді судової палати надійшло приблизно 700 касаційних скарг і заяв (прийнято по суті постанов приблизно на суддю 350). «Враховуючи, що працюють 6 суддів (2 колегії), то за рік кожна колегія розглянула близько 1100 постанов по суті», - розповів пан Погребняк.

7

У свою чергу суддя, секретар судової палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов’язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством КГС ВС Володимир Селіваненко зазначив, що впродовж 2018 р. до судової палати надійшло 1683 касаційні, апеляційні скарги та заяви, з яких розглянуто по суті, закрито провадження, ухвалено інші рішення у 1061 справі. Водночас середнє навантаження на суддю становило 561 одиницю впродовж року.

«При цьому основною тенденцією, яка спостерігається за підсумками 2018 р., є те, що практика розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов’язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством, є однією з найбільш сталих серед інших категорій спорів, що розглядаються ВС», - розповів пан Селіваненко.

За словами судді, секретаря судової палати з розгляду корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС ВС Ганни Вронської, за статистикою, у 2018 р. на розгляді перебувало 624 «корпоративних» справ, розглянуто 596 справ:

  • 302 - судові рішення залишено без змін;
  • 5 - рішення змінено;
  • 129 - судове рішення скасовано (новий розгляд - 80 справ; нове рішення - 12; рішення в силі - 25; для продовження розгляду - 12).

(для перегляду натисніть на зображення)

6

Наприкінці зі звітом судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС виступила суддя, секретар судової палати КГС ВС Тетяна Дроботова. За її словами, у 2018 р. суддями судової палати у співпраці з правовим управлінням було узагальнено судову практику, про що складено відповідні довідки з питань:

  • застосування судами окремих положень ГПК України;
  • особливостей правового статусу прокурора у господарському процесі;
  • законодавства про власність;
  • вирішення господарськими судами України справ у спорах, що виникають із земельних відносин.

«Загалом справи, що розглядаються наразі судовою палатою, мають різну практику та підходи. Вони є складними, оскільки знаходяться на розгляді як у судах господарської, так і цивільної та адміністративної юрисдикцій. Тому саме у земельних спорах відбулося, мабуть, чи не найбільше змін у судовій практиці», - зазначила вона.

Крім цього, земельною палатою у 2018 р. у постановах було сформовано низку принципових правових позицій, зокрема, щодо:

  • застосування положень ст. 33 Закону України «Про оренду землі»;
  • переходу права оренди на землю під об’єктами нерухомості в порядку, визначеному ст. 377 ЦК України, ст. 120 ЗК України, ч. 3 ст. 7 Закону України «Про оренду землі»;
  • випадків здійснення прокурором представництва у суді, в т.ч. органів Держгеокадастру.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати