15 жовтня 2020, 11:00

Нагальні проблеми галузі обговорили на І Конференції з енергетичного права від АПУ

АПУ

Новий ринок електроенергії та ринок газу для споживачів, стрімкий розвиток відновлювальної генерації - за останні роки Україна досягла значного прогресу в розвитку енергоринків. Наразі вже запроваджується "Третій енергопакет" і держава все більше наближується до європейського рівня розвитку. Та цей процес супроводжується й значною кількістю проблем і питань. Всі аспекти - від перемог до недоліків, від "А" до "Я" розглянули на І Конференції з енергетичного права від Асоціації правників України разом із топ-експертами галузі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розпочали захід із вітальними словами Марина Гріцишина, Голова Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, та Владислав Соколовський, член Правління АПУ, керуючий партнер АО «Соколовський та партнери», презентувавши програму з трьох сесій.

І. Про ринок електроенергії

Запущений в Україні він з 1 липня минулого року, отже, настав час підбити підсумки першого року роботи. Допоміг із цим Володимир Євдокімов, директор ДП "Оператор ринку". Загальна оцінка поточної роботи ринку, за його словами, є надзадовільною, розвиток триває безперервно. Сам "Оператор" працює прозоро, торги проводяться 24/7 в автоматичному режимі з миттєвими 100%-ми розрахунками, а загалом ДП зосереджує 30% української електроенергії - більше, ніж в європейських колег. Серед стратегічних цілей підприємства пан Євдокімов виокремив: перетворення в АТ, проведення клірингових операцій, створення адміністратора моніторингу енергоринку та об’єднання останнього з ринками суміжних країн. 

Натомість доповідь Максима Юркова, члена Правління НЕК "Укренерго", була менш позитивною. Так, за його словами, "Укренерго" стикнулася з проблемою неможливості сертифікуватися для інтеграції до ENTSO-E. Причиною стала колізія вітчизняного законодавства. Пан Юрков нагадав, що закон про ринок електроенергії та "Третій енергопакет" передбачають сертифікацію системного оператора - процедуру, необхідну для підтвердження його незалежності. "Укренерго", за його словами, пройшла дві з трьох процедур - корпоратизацію та анбандлінг, а на третій стикнулася з проблемою:

"Тут у нас програмний збій. Бо ст. 32 Закону "Про ринок електроенергії" передбачає, що системний оператор має бути власником системи передачі - ліній, станцій, диспетчерських пунктів. А закон про приватизацію це забороняє. Він каже, що заборонено приватизувати, а відповідно, і передавати до статутного капіталу все, що забезпечує роботу ОЕС України".

Саме це, за словами спікера, унеможливлює сертифікацію, тому потрібно змінювати законодавство:

"Якщо системний оператор не сертифікується, нас не пустять до "закритого клубу". Не зможемо отримати навіть статус спостерігача. Тому сподіваюся, що найближчим часом Закон (законопроєкт №3364-1 - ред.) приймуть. Бо досі, без огляду на декларації влади про важливість інтеграції до ENTSO-E, закони не приймаються".

Про "зелену енергетику"

Це питання наразі є чи не найболючішим для України - гравці ринку генерації зазначають, що проблемна ситуація є далекою від вирішення, а ризик хвилі арбітражів не стихає - зауважила модераторка другої сесії Тетяна Миленька, радниця, керівниця практики енергетики Hillmont Partners: "Ми говоримо про необхідність «зеленого переходу» та водночас не приймаємо необхідних змін до законодавства, системних рішень для цього. Перехід від "зелених тарифів" до аукціонної системи підтримки не здійснений. Міністерство орієнтує на пілотний аукціон із початком 2021 року - подивимось".

Більше про поточну ситуацію та подальші перспективи ринку розповів Владислав Максаков, державний експерт експертної групи розвитку відновлюваної електроенергетики Директорату розвитку електроенергетичного комплексу та розвитку ринку електричної енергії. За його словами, завдяки створеним державою механізмам стимулювання, зокрема "зеленого тарифу", за 2019 рік потужність об’єктів ВДЕ зросла втричі  темпи росту зберігаються донині. Так, загальний обсяг потужності наразі становить 7,4 ГВт, а з урахуванням приватного сектора - понад 8 ГВт.

Однак таке зростання спричинило низку економічних і технічних викликів - це і про високу вартість виробленої електроенергії, і про обмеження можливостей об’єднаної енергосистеми України до інтеграції таких об’єктів. Після низки міжнародних переговорів ключ до врегулювання питань експерти втілили в Законі № 810-IX. Та чи вирішить він проблему насправді?

За словами експерта, з моменту набрання чинності Закону (1 серпня - ред.) ситуація вже значно покращилася. Зокрема, щодо рівня розрахунків "Гарантованого покупця" з виробниками ВДЕ - заборгованість зменшилася. Так, за серпень поточного року "Гарантований покупець" зміг розрахуватися з виробником на 100%.

Але до 2021 року загальна ситуація на ринку залишається незбалансованою - наявний дефіцит "Гарантованого покупця" зростатиме. Для врегулювання ситуації, за словами пана Максакова, розглядається декілька шляхів, зокрема, часткове зниження суми коштом резервів і очікуваних надходжень. Проте повне погашення можливе з використанням комплексу заходів: 1) проведення тарифу на передачу до економічно обґрунтованого рівня; 2) залучення кредитних коштів; 3) випуск облігацій і 4) залучення бюджетного фінансування.

Наразі НКРЕКП та "Укренерго" вже опрацьовують ці варіанти, та повний їх запуск можливий лише з 1 грудня.

Втім, Анастасія Поппель, директорка Volterra Energy Group, зауважила: позитивні зрушення справді є, розрахунки з ВДЕ розпочалися, та не в достатньому обсязі. Але досі не вирішеним залишається питання щодо вже накопичених боргів:

"Мінфін зобов’язали вирішити його до кінця жовтня. Станом на середину місяця результату як такого ми не бачимо. Створено робочу групу, є напрацьовані механізми, триває обговорення. Та результату поки немає". За словами експертки, проблеми залишаються актуальними, а загальна ситуація - незрозумілою. Окрім цього, для компаній-виробників існує серйозний ризик банкрутства. З урахуванням відсутності чіткої нормативної бази говорити про потенційний розвиток - наразі невиправдано амбітний крок.

Про газонафтовий ринок

Найактуальніші питання, шляхи вирішення проблем нафтогазовидобутку та припинення поточної стагнації сектора обговорили під час останньої сесії конференції під модеруванням Марини Гріцишиної.

Серед необхідних законодавчих змін Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України виокремив: 1) запровадження фіскальних стимулів для продовження інвестиційної діяльності в галузі; 2) модернізацію Закону України "Про угоди про розподіл продукції" та скасування застарілих аспектів для пришвидшення доступу до розробки ділянок надр; 3) оновлення профільних підзаконних НПА для імплементації прогресивних норм; 4) активну роботу над розробкою нового Кодексу про надра. Останній, за словами експерта, має стати єдиним комплексним документом, що регулюватиме сферу надрокористування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати