НААУ запропонує власний План дій щодо реалізації Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки, затвердженої указом Президента України. Про це повідомила під час позачергового засідання Ради адвокатів України Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Комітет ВР з антикорупційної політики підтримав звільнення членів КДКА і ВКДКА від обов’язкового декларування"
У засіданні взяли участь Голова Комісії з питань правової реформи при Президентові України Сергій Іонушас, Голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін, народний депутат Тарас Тарасенко, голова ВКДКА Сергій Вилков, керівники регіональних органів адвокатського самоврядування.
До засідання підготовлено проєкт такого Плану, до якого увійшли пропозиції від голів рад адвокатів регіонів, керівників комітетів НААУ, керівників ВКДКА, КДКА. При цьому Лідія Ізовітова наголосила на тому, що більшість завдань Стратегії можливо реалізувати без внесення до Плану дій пропозицій про зміни до профільного закону.
Так, закон дає адвокатурі необхідний інструментарій для того спростити дисциплінарне провадження щодо адвокатів, яке передбачено в Стратегії. Фактично, інститут спрощеного (письмового) дисциплінарного провадження вже частково функціонує на сьогодні, після того, як Рішенням РАУ № 64 від 03.07.2021 внесено зміни до Регламенту ВКДКА та Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, а також зміни у відповідні акти НААУ. Створена Робоча група щодо розробки Порядку розгляду дисциплінарних справ щодо несплати щорічних внесків адвокатів в спрощеному проваджені.
Аналогічно, через зміни до Положення про кваліфікаційні іспити можна змінити підхід до організації іспитів і запровадити єдиний іспит. Цим питанням займається робоча група.
Також НААУ переконана, що у законодавстві має бути посилена адміністративна і кримінальна відповідальність за порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності. Відповідні ініціативи мають бути закріплені у Плані дій щодо реалізації Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки.
Так, у законодавство варто внести зміни, аби встановити адміністративну відповідальність для суддів, прокурорів, слідчих та детективів за необґрунтоване звернення до дисциплінарних органів адвокатури зі скаргами на дії адвокатів. У кримінальному процесуальному законодавстві встановити додаткові критерії для ініціювання прокурорами, слідчими, детективами обшуків та оглядів у адвокат; чи додаткові критерії для надання слідчими суддями дозволів на проведення обшуку та огляду у адвоката.
«Необхідно домогтися реальної роботи законодавчого механізму відповідальності за незаконне проведення обшуку та огляду у адвоката, а також незаконного доступу до адвокатської таємниці під час проведення обшуку та огляду у адвоката; за незаконне ініціювання допиту адвоката в якості свідка. З досвіду ми знаємо, що це є поширеними практиками тиску на сторону захисту, особливо у резонансних кримінальних справах», - констатувала Лідія Ізовітова.
До Плану дій щодо реалізації Стратегії також мають бути внесені пропозиції повернути адвокатурі представництво в Вищій кваліфікаційній комісії суддів.
НААУ закликає прискорити прийняття законопроєкту щодо можливості адвокатів працювати за спрощеного оподаткування для самозайнятих осіб. Наразі у Верховній Раді зареєстрований проєкт змін до Податкового кодексу народного депутата Володимира Ватраса №2200 щодо оподаткування самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Можливо, аби виокремити з цього законопроекту в окрему законодавчу ініціативу адвокатів або адвокатів й інші юридичні професії, і прискорити прийняття відповідних змін до податкового законодавства. Такий крок може бути включено до Плану дій з реалізації Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки в частині удосконалення адвокатури уже на поточний рік, аби розпочати втілення стратегічного документу.