03 лютого 2022, 13:54

НААУ пропонує Комісії з питань правової реформи посилити гарантії адвокатської діяльності

НААУ

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова направила до Голови Комісії з питань правової реформи при Президентові України Сергія Іонушаса проєкт пропозицій змін до закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Які рішення ухвалила РАУ на засіданні 28 січня"

Про це повідомляє пресслужба НААУ.

Документ підготовлений НААУ з метою практичного впровадження цілей Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки.

Пропозиції стосуються профільного закону в частині посилення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності, а також посилення статусу органів адвокатського самоврядування.

Зокрема, пропонується надати адвокатам право на безперешкодний доступ до приміщень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів, прокуратури, правоохоронних органів, установ виконання покарань та інших службових приміщень у зв’язку зі здійсненням ним адвокатської діяльності на підставі посвідчення адвоката, крім випадків, передбачених законом.

НААУ пропонує в законі надати адвокатам ідентифікований доступ до державних реєстрів, у тому числі Єдиного реєстру досудових розслідувань, Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, до Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у порядку, визначеному відповідним держателем реєстру або автоматизованої системи за погодженням з Радою адвокатів України, крім реєстрів, що містять інформацію, яка є державною таємницею за відсутності відповідного допуску до державної таємниці; безперешкодний доступ до приміщень суду в робочий час та у час проведення судового засідання у справі, в якій бере участь клієнт адвоката, а також до приміщень судів, органів прокуратури, поліції, Міністерства внутрішніх справ, інших правоохоронних органів, установ для попереднього ув'язнення та виконання покарань, органів державної влади у будь-який час, якщо в цих приміщеннях перебуває клієнт.

До статті 20 профільного закону пропонується додати право адвоката без спеціального дозволу зустрічатися наодинці в умовах, що забезпечують дотримання конфіденційності, зі своїм клієнтом, у томі числі в разі його затримання, арешту і тримання під вартою і відбування покарання у вигляді позбавлення волі, без обмеження в кількості побачень і тривалості кожного з них, незалежно від місцезнаходження клієнта;

У статті 23 пропонується уточнити чинну заборонну норму, виклавши її в такій редакції: «забороняється допитувати, витребовувати або вимагати від адвоката, його помічника, стажиста, особи, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням, а також від особи, стосовно якої припинено або зупинено право на здійснення адвокатської діяльності, або намагатися в інший спосіб отримати без згоди адвоката та його клієнта інформацію, дані, відомості, документи, матеріали, що є адвокатською таємницею, або отримані адвокатом у зв’язку із здійсненням адвокатської діяльності, або використовуються для здійснення адвокатської діяльності».

У цій же статті пропонується уточнити і доповнити чинний пункт про те, що будь-які заходи забезпечення кримінального провадження, оперативно-розшукові заходи та слідчі (розшукові) дії, в тому числі негласні, відносно адвоката, застосування до нього запобіжного заходу, затримання або будь-яке обмеження свободи пересування адвоката можна здійснювати лише на підставі ухвали слідчого судді апеляційного суду за клопотанням Генерального прокурора, його заступника, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя та виключно у зв’язку із кримінальними правопорушеннями, у вчиненні яких підозрюється адвокат.

Пропонується уточнити заборону проникнення в житло або інше володіння адвоката, приміщення, в якому знаходиться робоче місце адвоката, проведення в них огляду, обшуку чи інших слідчих дій, а також проведення особистого обшуку адвоката, огляду, витребування чи вилучення речей та документів адвоката, формулюванням «крім випадків, коли такі дії здійснюються в межах кримінального провадження, в якому адвокату вручена підозра у вчиненні злочину».

Профільний закон пропонується доповнити забороною збирання інформації в будь-якій формі та у будь-який спосіб щодо спілкування, листування, інших комунікацій (в тому числі з використанням засобів зв’язку) адвоката, помічника адвоката з клієнтом, адвоката з помічником адвоката, стажистом, а також  втручання у такі комунікації. У випадку, якщо таке спілкування було зафіксовано, відповідні записи та інші форми фіксації такого спілкування повинні бути негайно знищені, а будь-яке їх використання є незаконним.

Чинні гарантії адвокатської діяльності пропонується також доповнити формулюванням «Докази, здобуті під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката, за відсутності представника ради адвокатів регіону, є недопустимими».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати