29 квітня 2022, 15:12

На час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється

Координаційний центр з надання правової допомоги

Внаслідок впровадження воєнного стану в Україні законодавчі зміни відбулися в багатьох сферах. Про те, як сьогодні можна прийняти спадщину, розповідає юрист Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Євген Бондар.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Порядок оформлення спадщини в умовах воєнного стану"

За загальним правилом прийняття спадщини, зазначеним у частині першій статті 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Саме протягом цього строку спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу, а в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування, заяву про прийняття спадщини.

Зробити це необхідно за місцем відкриття спадщини, тобто останнім місцем проживання спадкодавця. Розглянувши заяву, нотаріус заводить спадкову справу.

Утім впровадження в Україні воєнного стану зумовило внесення змін у нормативно-правові акти, що регулюють порядок прийняття спадщини.

Зазначимо, що воєнний стан в Україні введено Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» воєнний стан продовжений з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року ще на 30 діб.

Згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Таким чином, час дії воєнного стану фактично не враховується у встановлені 6 місяців на прийняття спадщини. Тобто спадкоємець може прийняти спадщину протягом дії воєнного стану, незалежно від його тривалості, та додатково, після його відміни, у строк, що залишався станом на 24 лютого 2022 року із встановлених 6 місяців.

Крім того, відповідно до останніх змін, внесених до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.

Отже, прийняти спадщину можна:

  • подавши заяву будь-якому нотаріусу під час дії воєнного стану;
  • дочекавшись закінчення воєнного стану та подавши заяву нотаріусу за місцем відкриття спадщини з врахуванням зупинення строків прийняття спадщини;
  • надіславши заяву поштою нотаріусу, в якого заведено спадкову справу, засвідчивши таку заяву у будь-якого іншого нотаріуса (у разі, якщо інші спадкоємці першими подали заяву про прийняття спадщини в іншій місцевості, а ви не бажаєте їхати туди особисто).

Якщо ж спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, є малолітньою, неповнолітньою, недієздатною особою, або особою, цивільна дієздатність якої обмежена, то подавати заяву про прийняття спадщини не обов’язково. Проте при оформленні прав на спадкове майно доведеться документально довести свою належність до відповідних категорій осіб.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати