Корпорація Meta повідомила про викриття найбільшої з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну мережі поширення дезінформації у соціальних мережах, яка "маскувала" свої повідомлення під сайти відомих західних видань із метою посіяти розбрат серед європейців у ставленні щодо України.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Ворожий слід в українських державних закупівлях: дослідження YouControl"
російська мережа була націлена насамперед на Німеччину, Францію, Італію, Україну та Велику Британію і поширювала наративи, зосереджені на війні в Україні та її впливі на Європу. російська система керувала розгалуженою мережею з понад 60 веб-сайтів, які видавали себе за новинні організації, а також мала акаунти у Facebook, Instagram, YouTube, Telegram, Twitter, Change.org, Avaaz та навіть LiveJournal.
Зокрема, за даними компанії мережа налічувала 1633 акаунти, 703 сторінки й одну групу у Facebook та 29 акаунтів в Instagram. Російська операція загалом охопила близько чотирьох тисяч акаунтів у Facebook і близько 1500 – в Instagram. Вони діяли переважно німецькою, англійською, французькою, італійською, іспанською, російською та українською мовами.
Операція з виявлення масової російської дезінформації почалася в травні цього року і була зосереджена навколо розгалуженої мережі вебсайтів, які старанно видавали себе за законні новинні організації в Європі, наприклад, Spiegel, The Guardian, Bild і ANSA. Там вони публікували оригінальні статті, в яких критикували Україну та українських біженців, вихваляли росію та стверджували, що санкції Заходу проти росії матимуть зворотний ефект. Потім вони рекламували ці статті, а також оригінальні меми та відео YouTube у багатьох інтернет-сервісах.
«Під час розслідування ми блокували домени цієї операції, проте російська мережа намагалася створити нові вебсайти, що свідчить про наполегливість і постійні інвестиції в цю діяльність. Кілька разів зміст операції доповнювали посольства росії в Європі та Азії»,- йдеться у звіті Meta.
За попередніми розрахунками компанії на рекламу фейкових акаунтів у Facebook та Instagram було витрачено приблизно 105 тис. доларів США.