Другий сенат Конституційного Суду України 18 грудня 2024 року на пленарному засіданні ухвалив рішення у справі за конституційною скаргою Кирила Бурми щодо відповідності Конституції України приписів статті 51 Цивільного кодексу України (далі – Кодекс). Про це повідомила пресслужба КСУ.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Скарга Червінського щодо конституційності приписів про тримання під вартою: КСУ розглядає справу".
У КСУ вказали, що згідно зі статтею 51 Кодексу "до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин".
Суб’єкт права на конституційну скаргу стверджував, що оспорювані приписи Кодексу порушують конституційний принцип недискримінації (ст. 24 Конституції України) та унеможливлюють застосування до фізичної особи-підприємця принципу зворотної дії в часі законів та інших нормативних актів в аспекті пом’якшення відповідальності особи (ч. 1 ст. 58 Конституції України).
"Суд, дійшовши висновку, що приписи статті 51 Кодексу відповідають Конституції України (є конституційними), водночас акцентував, що основою юридичного статусу фізичної особи є гарантовані Конституцією України людські права і свободи. У випадку реалізації фізичною особою конституційного права на підприємницьку діяльність, її юридичний статус додатково набуває правомочностей, які випливають зі статусу підприємця. Відтак юридичний статус підприємця не обмежує фізичну особу щодо обсягу її людських прав і свобод, гарантованих Конституцією України", – йдеться в повідомленні.
У КСУ наголосили, що дотримання конституційних гарантій вільного розвитку підприємництва є значущим не лише для ефективного розвитку ринкової економіки, самозайнятості осіб і наповнення державного бюджету, а й також для зміцнення таких основоположних цінностей конституційного порядку України як демократія та правовладдя (верховенство права).
У результаті Конституційний Суд України дійшов висновку, що тлумачення та застосування приписів ст. 51 Кодексу мають бути сутнісно узгодженими з принципами та нормами Конституції України (конституційно-конформний спосіб) задля того, щоб рівень конституційних гарантій прав і свобод людини в умовах реалізації нею права на підприємницьку діяльність, не заборонену законом (ч. 1 ст. 42 Конституції України), не було знижено.
Текст рішення та його резюме будуть оприлюднені на офіційному вебсайті КСУ 19 грудня 2024 року.