07 червня 2021, 11:51

Кожен четвертий опитаний українець задоволений своїм життям, - дослідження ЕВА

ЕВА

Такими є висновки опитування Барометр щастя в Україні, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з компанією Кернел. Цього року інтегральний показник Барометру склав 2,65 балів з 5-ти можливих. Таким чином, значення індексу залишилося у негативній площині та виявилося практично незмінним у порівнянні з минулим роком (2,64 бали у попередньому періоді).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З-поміж дев’яти компонентів індексу шість продемонстрували певне зростання, а от значення ще трьох очікувано знизилися. Йдеться про такі фактори як охорона здоров’я, рівень доходів та соціальне життя. Далі ми наводимо оцінки кожного фактору, що входить до інтегрального показника індексу.

Вищі оцінки:

  • 3,53 балів – поточна робота
  • 3,15 балів – соціальне життя
  • 3,00 балів – загальний досвід життя в Україні
  • 2,60 балів – система освіти

Більше половини учасників опитування задоволені своєю поточною роботою – 52%, і ще 37% оцінюють її задовільно. При цьому більшість респондентів скаржаться на понаднормову роботу, обсяги якої суттєво зросли за останній рік, та фактичну відсутність work-life balance.

78% опитаних, що складають переважну більшість, задовільно або позитивно оцінюють своє соціальне життя та дозвілля, хоча завважують, що карантин вніс суттєві корективи у можливість займатися спортом, відвідувати масові заходи чи навіть просто зустрічатися з друзями. До того ж, варіанти дозвілля у регіонах залишаються набагато більш скромними у порівнянні з великими містами.

Оцінка системи освіти дещо покращилась цього року та потрапила до вищих оцінок. Так, 41% оцінюють рівень освітніх послуг в Україні задовільно, ще 13% - добре. Інші 46% не задоволені системою освіти в Україні.

В цілому, кожен четвертий опитаний українець задоволений своїм життям. 25% опитаних оцінили свій загальний досвід життя в Україні добре, ще 51% - задовільно, а от інші 24% не задоволені якістю життя в Україні (порівняно з 31% минулого року). Найгірше серед факторів впливу на життя в Україні респонденти оцінили рівень безпеки, стан системи охорони здоров’я та екології.

Нижчі оцінки:

  • 2,44 балів – рівень доходів
  • 2,43 балів – дотримання прав
  • 2,28 балів – екологія
  • 2,24 балів – охорона здоров’я
  • 2,21 балів – рівень безпеки

Коментуючи свій рівень доходу, 45% опитаних назвали його достатнім для нормального життя (минулого  року таких було 55%), натомість 55% вважають власний рівень доходів недостатнім. Учасники опитування коментують, що коштів їм вистачає здебільшого тільки на базові витрати, а ось на відпустку, придбання дорогих речей, авто чи нерухомості необхідно тривалий час заощаджувати або ж доходу не вистачає зовсім.

На декілька позицій цього року піднялась оцінка правового поля в країні, яка включає оцінку дискримінації, рівня демократичних свобод та рівня адміністративних послуг. Майже половина респондентів, а саме 47% оцінюють стан правового поля в Україні задовільно або добре, інші 57% - не задоволені станом справ. Учасники опитування відмічають все ще відчутну бюрократію в країні, прояви корупції та дискримінації, низьку клієнтоорієнтованість державних структур та непоодинокі випадки порушення прав людини. З-поміж позитивних факторів респонденти згадують відчутні зрушення в діджиталізації та покращенні якості адміністративних послуг за останній рік. 

Оцінка стану системи охорони здоров’я цього року суттєво знизилась – 65% респондентів вважають її незадовільною. На погіршення оцінки вплинула, зокрема, низька спроможність медичної системи відповідати на виклики пандемії, низька кваліфікація медперсоналу, складність отримання меддопомоги у сільській місцевості та невеликих містах. При цьому 29% оцінюють рівень медицини задовільно, і тільки 6% – позитивно, посилаючись здебільшого на свій досвід користування приватними закладами. 

Не найкращим чином українці оцінюють й стан екології. Тільки 32% оцінюють екологічну ситуацію в Україні задовільно, водночас 63% респондентів вважають її негативною. Хоча ці показники дещо покращились у порівнянні з минулим роком, українців, як і раніше, непокоїть проблема утилізації сміття, якості питної води та повітря, низького рівня екологічної свідомості громадян.

І традиційно найгіршу оцінку отримав рівень безпеки в країні. Так, 66% респондентів не задоволені станом безпеки та почувають себе невпевнено щодо власного майбутнього. Найбільше людей турбує відсутність стабільності у контексті війни на Сході України, вибірковість судової та правоохоронної системи, низька соціальна захищеність, рейдерство. 

«Четвертий рік поспіль ми не бачимо суттєвих зрушень у результатах Барометру, а більшість соціальних проблем кочують із року в рік. Як і раніше, корпоративний сектор в Україні турбується та захищає своїх співробітників не тільки на роботі, але і в повсякденному житті. І за рік пандемії ми мали змогу в цьому переконатися. Маю надію, що соціально відповідальних компаній в Україні з’являтиметься все більше, а держава не покладатиметься на бізнес, а розпочне виконувати свої зобов’язання перед громадянами у повному обсязі», - коментує результати дослідження Анна Дерев’янкоВиконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації. 

«Kernel – ключовий гравець на українському і міжнародному аграрних ринках. Нам важливий динамічний розвиток та зміцнення лідерських позицій завдяки професійній команді, тому як соціально відповідальна компанія, ми прагнемо створити умови для збереження кадрового потенціалу країни. Задоволені своєю роботою та іншими сферами життя співробітники почувають себе щасливими тут і зараз. Їм не потрібно змінювати місце роботи чи країну. Але якщо цього немає, то нам, роботодавцям, потрібно трансформувати підходи до корпоративних цінностей. Kernel взяв на себе місію трандсеттера, щоб зробити кращі практики стандартами в українському бізнес-середовищі. Своїми діями ми стимулюємо роботодавців ставати компаніями мрії», - зазначила Наталія Кульчицька, Керівниця департаменту персоналу Kernel.

Довідково:

Барометр щастя в Україні – щорічне опитування, яке проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2018 року.

У 2021 році 1912 респондентів з інтернет-аудиторії оцінили власний рівень життя в Україні. Онлайн опитування надсилалося компаніям-членам Європейської Бізнес Асоціації, крім того, ми пропонували заповнити анкету користувачам соціальної мережі Facebook.

50% опитаних – мешканці Києва, 56% респондентів – люди віком від 26-40 років. Більшість опитаних є офісними працівниками – 60%.

Партнер дослідження у 2021 році – Кернел. Аналітичний партнер – Gemius.

Barometer_infographics_page-0001

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати