Сьогодні, 28.01.2019 р., відбувся брифінг «Конкурс до Вищого антикорупційного суду (далі - ВАС) підсумки спільних засідань ВККСУ та ГРМЕ з кандидатами на посади суддів», а також завершилися спеціальні спільні засідання в межах конкурсу до ВАС (з 18 січня було шість засідань, на яких відбулися співбесіди з 46 кандидатами).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
За словами Голови ВККС Сергія Козьякова, 39 кандидатів припинили участь у конкурсі, 7 - пройшли засідання і братимуть участь в наступному етапы кваліфоцінювання - дослідження досьє та проведення співбесіди, 3 - написали заяви про припинення участі у конкурсі до початку засідань. «На конкурсі до Вищого антикорупційного суду нам вдалося підсилити власний досвід практикою фахівців з інших держав у прийнятті важливих рішень щодо компетенцій кандидатів на найвищі державні посади», - розповів пан Козьяков.
Під час засідань за результатами відповідей кандидатів на питання членів обох органів (ВККС та ГРМЕ (Громадська рада міжнародних експертів), - прим. ред.) відбувалося встановлення їх відповідності критеріям доброчесності (моралі, чесності, непідкупності), а саме щодо:
- законності джерел походження майна;
- відповідності рівня життя кандидата або членів його сім’ї задекларованим доходам;
- відповідності способу життя кандидата його статусу;
- наявності знань та практичних навичок для розгляду справ, віднесених до підсудності ВАС.
(для перегляду натисніть на зображення)
Водночас рішення щодо відповідності кандидата цим критеріям ухвалювалося більшістю від спільного складу ВККС та членів ГРМЕ у нарадчій кімнаті - за умови, якщо за нього проголосували не менше трьох членів ГРМЕ. У разі неприйняття такого рішення кандидат вважався таким, що припинив участь у конкурсі.
Так, за підсумками складення іспиту, до наступного етапу було допущено 113 кандидатів:
- 81 - до Вищого антикорупційного суду;
- 32 - до Апеляційної палати ВАС.
Як зазначив заступник Голови ВККС Станіслав Щотка, до 49 кандидатів (43%) у членів ГРМЕ виникли питання щодо доброчесності та професійності. Водночас до 64 кандидатів (57%) таких питань не було, тому вони одразу перейшли до наступного етапу конкурсу - співбесід за результатами дослідження досьє.
Загалом у наступному етапі візьме участь 71 кандидат:
- 42 судді;
- 17 адвокатів;
- 6 науковців;
- 6 кандидатів із сукупним стажем.
(для перегляду натисніть на зображення)
За словами голови ГРМЕ Сера Ентоні Купера, по суті ГРМЕ вже завершила свою роль у процесі конкурсу до ВАС: «Проте строк роботи складу Ради становить два роки, тому якщо в Україні відбудеться ще один конкурс, то ГРМЕ працюватиме тут й надалі».
За його словами, причинами того, що 39 кандидатів припинили участь у конкурсі, стали невідповідність майнових декларацій кандидатів, уникнення сплати податків, а також недостатність професійних навичок. Водночас член ГРМЕ Тед Зажечни зазначив, що причинами також були і різноманітні пости суддів у соціальних мережах: «Були випадки (небагато, проте вони були) неналежних коментарів кандидатами у соціальних мережах, зокрема стосовно інших суддів або справ у судах, що, на нашу думку, є недотриманням суддівської етики».