17 березня 2020, 16:10

Карантин як форс-мажор: роз'яснення ТПП України

ТПП України

17 березня 2020 р. Верховна Рада України прийняла за основу і в цілому законопроект №3219 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19)", що передбачає штрафи за порушення карантину.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "КАРАНТИН VS БІЗНЕС: як не програти".

Про це повідомляють у ТПП України.

Так, законом передбачається внесення змін у ч. 2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1998, № 13, ст. 52) після слів "введення комендантської години," доповнити словами "карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України,". Тобто, на державному рівні визначено введення карантину до форс-мажорних обставин (обставин нереборної сили).

"Вважаємо це дуже важливим шляхом з боку державної влади, яке спрощує посилання на форс-мажорні обставини суб’єктів господарювання, яким, у зв’язку з обмежуючими заходами, які введені через загрозу епідемії коронавірусної інфекції в Україні та для недопущення поширення COVID-19, унеможливили виконання у відповідних сферах зобов’язань перед контрагентами.

Слід звернути увагу, що враховуючи міжнародну практику використання застережень про форс-мажорні обставини, сторона, для якої виникли ці обставини, зобов’язана у будь-якій формі повідомити про виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) іншу сторону", - зазначили у ТПП України.

Тому ТПП України рекомендує суб’єктам господарювання, які не можуть виконувати свої зобов’язання у зв’язку з форс-мажорними обставинами, в тому числі карантину, до моменту звернення до ТПП України або регіональної ТПП, в першу чергу оформлювати документальне призупинення своєї діяльності у відповідній сфері (наказ, розпорядження та ін.) та письмово повідомляти (сповіщати) іншу сторону перед якою не виконується зобов’язання.

"Також, враховуючи важку ситуацію у всіх сферах діяльності на території України, у зв’язку зі спалахом карантину, вважаємо за доцільне рекомендувати застосування процедури урегулювання відношень сторін за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договору щодо перенесення строків зобов’язань, що в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не буде потребувати засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непреборної сили) ТПП України або уповноваженою нею регіональною ТПП та отримання відповідного Сертифіката по форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань на території України.

Однак, у разі необхідності суб’єкта господарювання в отриманні відповідного Сертифіката, у зв’язку з введеним карантином, ТПП України та регіональні ТПП продовжує розгляд відповідних заяв дотримуючись стандартної процедури засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановленого Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин, який було затверджено в новій редакції від 18 грудня 2014 р. № 44(5), із змінами і доповненнями (розміщений на сайті).

Звертаємо увагу, що за рішенням керівних органів ТПП в Україні,  враховуючи складну ситуацію в якій опинились більшість суб’єктів господарювання на території України у зв’язку з введенням карантину, з метою спрощення процедури подачі встановленої заяви з мінімальним пакетом документів (копія договору, копія наказу(розпорядження) та повідомлення (сповіщення іншої сторони) може здійснюватись відправлення в електронному варіанті на офіційні електронні адреси відповідних ТПП)", - вказали у ТПП України.

Не вважаються форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) у будь-якому випадку: фінансова та економічна криза, дефолт, зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти, недодержання/порушення своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів тощо.

За консультацією у конкретному випадку можливо звертатися до в Дирекції правого забезпечення діяльності ТПП України за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати