Екснардеп від забороненої партії ОПЗЖ Віктор Медведчук, який свого часу захищав поета, правозахисника та політв'язня СРСР, дисидента Василя Стуса, також був адвокатом іншого українського дисидента – Клима Семенюка. Про це у своїй статті розповів Роман Титикало, адвокат, д.ю.н., заслужений юрист України, партнер юридичної компанії «MORIS».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «Право на зайняття адвокатською діяльністю: Медведчук програв апеляцію».
Зокрема, щодо пана Семенюка було порушено кримінальну справу №22 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 62 КК УРСР (антирадянська агітація і пропаганда).
Як зазначається, матеріали, які стали підставою для порушення справи, були виділені з двох інших кримінальних справ, а саме Розлуцького В.С. та Стуса В.С.
Роман Титикало розповів, що на наступний день після порушення кримінальної справи у Клима Семенюка провели обшук і його заарештували. Обшук та затримання проводив слідчий в ОВС полковник Слобоженюк, який заарештовував Василя Стуса, а вели справу Семенюка майор Лук'яненко А.І., Кречуняк Ф.В., Корягін М.В. і слідчий Селюк, який також вів справу Стуса.
Що інкримінували Климу Семенюку:
- отримання «антирадянських і наклепницьких документів для подальшого їх розповсюдження»;
- поширення рукописного документа на 99 аркушах під назвою «Звернення до всіх робітників світу»;
- начебто допускав наклепницькі вигадки на радянський державний і суспільний лад, стверджуючи, що в СРСР начебто відсутні свобода слова і друку тощо.
Справу Семенюка розглядав Київський обласний суд під головуванням заступника голови суду – судді Григорія Зубця, а Київська міська колегія адвокатів направила Семенюку на той момент адвоката Віктора Медведчука, який п'ять років перед тим захищав Василя Стуса.
«Те, що Клим Семенюк, як і Василь Стус, від послуг адвоката відмовився, не завадило Медведчуку і далі «захищати» обвинуваченого. Справу суд розглянув доволі швидко – за один день! Підсудний одразу перед судом заявив, що він вину не визнає і буде давати покази. Семенюк у суді дав ґрунтовні покази, заявив, що не був членом жодних організацій і не розповсюджував ні літературу, ні чутки серед знайомих, та те, що він має право на свободу слова», – розповів Роман Титикало.
За словами Віктора Медведчука, Клим Семенюк скоїв дії, які підпадають під диспозицію ст. 62 КК УРСР:
(для перегляду натисніть на зображення)
«Адвокат Медведчук в черговий раз порушив свій професійний обов'язок – захищати. Детально його аналогічна, неетична та непрофесійна поведінка вже була розібрана з правової точки зори при аналізі справи Василя Стуса», – вказав пан Титикало.
Як зазначається, суддя оголосив вирок, визнавши Семенюка винним у тому, що той начебто поширював серед свого оточення наклепницькі вигадки, що порочать радянський державний і суспільний лад, а також виготовляв, зберігав і розповсюджував з тією ж метою твори такого ж змісту, і призначив йому максимальне покарання за ст. 62, ч. 1 (антирадянська агітація і пропаганда) – 7 років ув'язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання. Лише у 1987 році Семенюк був звільнений за Указом ПВР СРСР від 12.03.1987 про помилування, а у 1991 році його було реабілітовано відповідно до закону УРСР від 17.04.1991 «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні».
«Дійсно, вирок по справі Семенюка мало залежав від Медведчука, але це не давало права адвокату ставати другим прокурором. На такому яскравому прикладі ми вкотре переконуємося, що незалежна адвокатура є необхідною умовою утвердження верховенства права та демократії в суспільстві», – сказав Роман Титикало.
З іншими деталями справи можна ознайомитися за посиланням.
Читайте також: