23 березня 2021, 13:31

ICAC презентував Річний звіт з результатами роботи у 2020 році

ICAC

Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (ICAC) презентував Річний звіт з результатами роботи у 2020 році. У Звіті зібрано статистику арбітражного розгляду справ у ICAC, а також стислий аналіз змін, що відбулися у сфері міжнародного арбітражу під впливом covid-19, їх впливу на майбутнє арбітражу в Україні і світі та роботу ICAC для підвищення проарбітражності України і знань про арбітраж серед бізнесової, інвестиційної та юридичної спільнот.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Арбітражна covid-революція

У 2020 році міжнародний арбітраж у всьому світі пережив стрімку і всеохоплюючу інтеграцію технологій у процес арбітрування спорів. Пандемія за кілька місяців змусила арбітраж впровадити зміни, які, за інших обставин, еволюційно впроваджувалися б роками. Хоча і арбітри, і сторони вбачають не тільки переваги, але й ускладнення від обмежених можливостей проведення очних слухань, пандемія, беззаперечно, змінила арбітражні інститути і процес арбітрування спорів. 

2020 став потужним поштовхом до змін і для роботи ICAC. Хоча арбітраж – дуже гнучкий формат вирішення спорів, його процедури все ж мають бути бездоганно врегульовані. Тому було розроблено і схвалено зміни до Регламентів ICAC і UMAC, які врегулювали розширене використання технологій під час віддаленого арбітражного розгляду, а саме: 

  • закріплено право Арбітражного суду встановлювати порядок проведення усних слухань, зокрема форму їх проведення (очно, онлайн або комбіновано)
  • передбачено обов’язкове направлення сторонами документів у електронній формі
  • визначено момент отримання арбітражними інституціями електронних повідомлень сторін 

Окрім вищезазначених нововведень, низку положень Регламенту ICAC було вдосконалено. Вжито ряд підготовчих кроків для переходу до 100% диджиталізації арбітражного розгляду.  

«ІСАС не лише швидко оптимізував усі процеси та процедури, а й підвищив ефективність, комфортність, інклюзивність, доступність арбітражу для користувачів», – зазначив Микола Селівон, голова ICAC.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ: виклики 2020 засвідчили, що цінності, на яких будує свою роботу ICAC, забезпечують стійкість інституції до зовнішніх факторів, безпрецедентну довіру користувачів та репутацію серед міжнародного фахового арбітражного товариства.

Цифри замість тисячі слів

Кількість. Торік кількість справ, прийнятих до провадження зросла на 28,7%. У період з 1 січня до 31 грудня 2020 року було прийнято 341 справу до провадження, з них 207 справ розглянуто складами арбітражу, а провадження по 30 справам було припинено постановами Голови МКАС.

кількість справ

Швидкість. Арбітраж, як і раніше, забезпечив швидкий та ефективний розгляд справ – 90% справ було розглянуто у строк, що не перевищує півроку з моменту формування складу Арбітражного суду. За прискореною процедурою (до 2 місяців з моменту прийняття позову) було розглянуто 2 справи, ще 97 справ розглядали до 3 місяців. Від 3 до 6 місяців зайняв розгляд 88 справ, ще на 13 справ витратили 6-9 місяців і наостанок 7 справ МКАС розглядав протягом 9-12 місяців.

Строки розгляду справ_ukr

Оспорюваність. Традиційно, кількість скасованих рішень не перевищує 1%.

ОСПОРЮВАНІСТЬ РІШЕНЬ_ukr

Для перегляду натисніть на зображення

Міжнародність. Розширилась географія сторін-користувачів послуг ICAC – з 52 до 58 країн світу, з яких 49 країн – це представники країн далекого закордоння та 8 країн держав-учасниць СНД та України. У 2020 році найбільше справ було за участю бізнесу із Кіпру, ОАЕ, Білорусі, Швейцарії, Польщі та Німеччини. У 2020 році на 31% зросла кількість справ, що розглядається англійською мовою

Географія по континентах

Для перегляду натисніть на зображення

Гнучкість графіків он-лайн слухань та економія на транспортних витратах дозволила сторонам збільшити залученість до арбітражного розгляду визнаних міжнародних арбітрів, рекомендованих у сфері арбітражу авторитетними міжнародними рейтингами Chambers & Partners, Legal 500 та Who’s Who Legal.

Незмінна платформа для фахової дискусії

В той час, як переважна більшість фахових міжнародних заходів у сфері міжнародного арбітражу було скасовано через пандемію, ICAC провів щорічну ключову міжнародну арбітражну подію Міжнародні арбітражні читання.  

Цього року Читання відбулися на тему «Арбітраж для бізнесу чи реформа для проформи?». Подія була присвячена відкритому діалогу органів державної влади, бізнесу та юридичної спільноти щодо розвитку міжнародного арбітражу в Україні. Конференцію провели в новому гібридному форматі: камерні оффлайн-діалоги з високоякісною відкритою онлайн трансляцією наживо. Глядачами стали більше 440 делегатів, ще 960 переглянули захід у записі, що є рекордно високим показником інтересу до події серед арбітражної спільноти. Цього року Читання вперше були акредитовані Національною асоціацією адвокатів України.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ: ІСАС йде шляхом спеціалізації арбітрів, система державних судів краще й прогресивніше ставиться до арбітражу та арбітражних рішень, що підтверджує усталену проарбітражну позицію держави. Крім того, ІСАС готовий працювати над розширенням переліку своїх послуг таким чином, щоб можна було задовольнити запит бізнесу на вирішення міжнародних спорів в Україні.

Робота на перспективу

В Україні досі триває процес судової реформи та розгляд відповідних законопроєктів, щоб забезпечити країну механізмами, які дозволять громадянам і юридичним особам обирати, в який спосіб, за участю яких фахівців, з використанням яких процедур і процесів вирішувати конфлікти. 

Тому у поточному році ІСАС продовжить співпрацю з органами державної влади, які є основними стейкхолдерами у формуванні та реалізації проарбітражної політики держави. Арбітраж і надалі буде долучатись до експертної роботи з вдосконалення відповідного законодавства.

Також ІСАС продовжить співпрацю з профільним комітетом Верховної Ради щодо розробки проєктів законів формування в Україні регуляторного поля, сприятливого для розвитку арбітражу та інших альтернативних способів вирішення спорів.

Для покращення роботи ІСАС заплановано провести повну диджиталізацію. ICAC тестує онлайн-платформи, щоб обрати найбільш зручну для іноземних та українських користувачів. Майданчик буде надавати захист прав та інтересів сторін під час віртуальних слухань. А склад арбітражного суду наділятиметься ширшими повноваженнями щодо визначення порядку і формату розгляду арбітражного спору.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ: Відповідаючи на запити сьогодення, ймовірно, в усьому світі будуть розширюватись категорії спорів, які арбітраж буде розглядати на основі письмових документів без проведення усних слухань. Арбітражні процедури тяжітимуть до використання гібридних форматів. Значна економія на вартості арбітражного розгляду для сторін, а також гнучкість віртуальних слухань, ймовірно, сприятимуть їх популярності в майбутньому.

Використання нових форматів для діалогу з користувачами

Окрім розгляду справ та співпраці з державними органами, ІСАС активно працює над популяризацією арбітражу в Україні. За 2020 рік представники ІСАС долучились до профільних українських та міжнародних заходів і також запровадили низку власних освітніх і дискусійних проєктів.

Протягом травня 2020 року ICAC провів серію безоплатних вебінарів «ICAC Webinars». Користувачі арбітражних послуг, їх представники та зацікавлені юристи отримали практичні поради у сфері арбітражу. Загалом відбулось 4 онлайн-зустрічі, відеозаписи яких зібрали більш як 1400 переглядів.

Також МКАС успішно запустив новий міжнародний проєкт «Inside Arbitration» – це серія експертних розмов про арбітраж за модерації Голови ІСАС Миколи Селівона.

Спільно з юридичною газетою «Юридична практика» ICAC запустив новий медіа-проєкт, який розповідає про переваги арбітражу й кар’єру арбітра у серії бліцінтерв’ю з провідними міжнародними та українськими арбітрами.

Створено медійний відеопроєкт «Чому ICAC», в рамках якого досвідчені арбітражні юристи й арбітри розповіли про переваги розгляду спорів у ICAC та поділилися своїми враженнями про комфортність арбітрування у найпопулярніших серед користувачів арбітражних інституціях. Усі відео доступні на Facebook-сторінці ICAC.

Також представники ICAC протягом 2020 року долучались у ролі доповідачів та модераторів до низки професійних заходів: бізнес-форум Level Up Ukraine, міжнародна конференція під патронатом Президента Республіки Польща «Арбітраж та медіація у теорії та практиці», конференція для компаній, чиї бізнес-інтереси поширюються на міжнародну торгівлю товарами й послугами Law&Trade A2B Forum, дискусія «Gap-аналіз впровадження інституту медіації в Україні», семінар «Вивчення литовського досвіду запровадження ADR в Україні», фахова дискусія «Справедливий суд для бізнесу. Чи можливий в Україні?», Ukrainian Arbitration Forum, вебінар «Зовнішньоекономічна діяльність в аспекті проблем, IX Щорічний судовий форум «Вектор розвитку 2020» тощо.

 Ознайомитися зі звітом можна за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати