09 березня 2021, 15:27

Хто і коли зможе відвідувати місця попереднього ув’язнення: подано законопроєкт

У Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону щодо врегулювання питання відвідування місць попереднього ув’язнення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рада зняла обмеження у доступі захисників до засуджених"

Обгрунтування необхідності прийняття законопроєкту

Стаття 24 Кримінально-виконавчого кодексу України містить перелік суб’єктів владних повноважень, які можуть відвідувати установи виконання покарань, що є одним з дієвих інструментів здійснення контролю за дотриманням законодавства (в тому числі, прав людини і громадянина) у таких установах.

Для місць попереднього ув’язнення аналогічний перелік відсутній. Проте, як свідчить практика, значна частина порушень законодавства, які допускаються у місцях попереднього ув’язнення, є аналогічними до порушень в установах виконання покарань.

Наведене дає підстави стверджувати про доцільність імплементації аналогічних визначеним у Кримінально-виконавчому кодексі України механізмів контролю та проведення перевірок до Закону України “Про попереднє ув’язнення”.

Що пропонується?

Законопроєктом № 5180 від 02.03.2021 пропонується внести зміни до Закону України “Про попереднє ув’язнення”, доповнивши його новою статтею з такими основними положеннями:

Визначено перелік осіб, що без спеціального дозволу (акредитації) в будь-який час мають право безперешкодно відвідувати  місця попереднього ув’язнення  для здійснення контролю та проведення перевірок. До таких осіб належать:

  • Президент України або спеціально уповноважені ним представники (не більше п'яти осіб у кожній області, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі);
  • Прем'єр-міністр України або спеціально уповноважені ним представники (не більше двох осіб у кожній області, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі);
  • Уповноважений Верховної Ради України з прав людини або спеціально уповноважені ним представники;
  • голова, заступники голови та члени Комісії при Президентові України у питаннях помилування;
  • Міністр юстиції України або спеціально уповноважені ним представники (не більше двох осіб у кожній області, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі);
  • Міністр внутрішніх справ України, Голова Національної поліції або спеціально уповноважені ними представники (не більше двох осіб у кожній області, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі);
  • члени Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню;
  • Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови місцевих державних адміністрацій, на території яких вони розташовані, або спеціально уповноважені ними представники (не більше п'яти осіб на відповідну територію);
  • народні депутати України, їх помічники-консультанти, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутати місцевих рад;
  • Генеральний прокурор, а також уповноважені ним прокурори і прокурори, які здійснюють на відповідній території нагляд за додержанням законів  під час проведення досудового розслідування;
  • сільський, селищний, міський голова або спеціально уповноважені ними представники (не більше п'яти осіб) - на території відповідної місцевої ради.

Визначені особи, у тому числі представники ЗМІ, під час відвідування місць попереднього ув’язнення вправі безперешкодно, без обмеження в часі, із забезпеченням максимального сприяння працівниками та адміністраціями місць попереднього ув’язнення пересуватися територією, здійснювати аудіо- та відеозапис та поширювати отриману інформацію, ознайомлюватися із звітністю, проводити ревізії, здійснювати інспектування, подавати усні або письмові звернення (запити), перевіряти додержання законодавства, оскаржувати протиправні дії (бездіяльність) посадових та службових осіб  місць попереднього ув’язнення, вимагати негайного припинення таких дій (бездіяльності) та притягнення до відповідальності винних осіб, ознайомлюватися з особовими справами ув’язнених, іншими документами тощо, спілкуватися з будь-якими працівниками  місць попереднього ув’язнення та ув’язненими (у тому числі на умовах анонімності).

Режим у місцях попереднього ув’язнення не повинен перешкоджати або використовуватися як перешкода реалізації суб'єктами контролю своїх повноважень.

В одному місці попереднього ув’язнення не може одночасно перебувати більше 10 осіб, що визначені у переліку, включаючи медичних працівників та представників ЗМІ. У разі перевищення зазначеної кількості перевага на подальше перебування в  місці попереднього ув’язнення надається особам, які першими потрапили на територію.

Представники громадських організацій, експерти, учені та фахівці, залучені Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини на договірних засадах до виконання функцій національного превентивного механізму, можуть відвідувати місця попереднього ув’язнення на підставі окремого письмового доручення Уповноваженого.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати