Сьогодні, 14.02.2020 р., на сайті ВРП з’явилося повідомлення, як Вища рада правосуддя спростовує закиди про гальмування судової реформи.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У чому справа?
Для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Вища рада правосуддя має утворити конкурсну комісію та затвердити її персональний склад, до якого, з-поміж інших, мають входити три особи з числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України, до складу Громадської ради міжнародних експертів, утвореної відповідно до Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».
Читайте також: «Проведення конкурсу на посаду члена ВККС: на що варто звернути увагу».
І уся проблема в тому, що ніхто з міжнародних організацій наразі не виявив бажання взяти в цьому участь, а термін подання кандидатур міжнародних експертів спливає.
У своєму повідомленні ВРП посилається на те, що міжнародні організації не долучаються до конкурсу через відсутність чітких процедур у Законі України №193-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування». «Вочевидь, долученню європейців до конкурсу перешкоджають відсутність чітких процедур у Законі України №193-IX, висновок Венеційської комісії щодо змін до законодавчих актів, які регулюють статус Верховного Суду та органів суддівського врядування, розгляд Конституційним Судом України конституційного подання Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України №193-IX та №1798-VIII.
Перебуваючи у постійному діалозі з міжнародними організаціями, ВРП наразі продовжила термін подання кандидатур міжнародних експертів до 10 березня 2020 р.
Таким чином, заяви про те, що Вища рада правосуддя саботує судову реформу, є маніпулятивними. Недосконалість Закону України №193-IX, про що зазначали Вища рада правосуддя, Верховний Суд, іноземні партнери, унеможливила його реалізацію.
Критичні зауваження до законопроекту висловили Комітет Міністрів Ради Європи, Венеційська комісія, Генеральний секретар Ради Європи, міжнародні проекти правової допомоги (МКР), інші вітчизняні й іноземні організації та експерти», - йдеться в повідомленні.
Натомість у мережі з’явився лист USAID, в якому йдеться про те, що вони дійсно відмовляються долучатися до складу конкурсної комісії через невідповідність затвердженого ВРП положення про проведення конкурсу, а не недоліків Закону №193-IX, до якого апелює ВРП.
(для перегляду натисніть на зображення)
Редакція «Юридичної Газети» запросила коментарі обох сторін для прояснення цієї ситуації, але наразі відповіді ми не отримали.
Сподіваймося, що коментарі головних дійових осіб цього конфлікту з’являться, тож слідкуйте за новинами «ЮГ».