16 вересня 2022, 14:38

Європарламент: Угорщину більше не можна вважати повноцінною демократією

Європейський парламент засуджує «навмисні та систематичні зусилля уряду Угорщини» підірвати європейські цінності та вимагає результатів у процесі за статтею 7. Про це йдеться у звіті, який євродепутати прийняли 443 голосами 15 вересня 2022р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Відсьогодні рф припинила бути стороною Європейської конвенції з прав людини"

Прийнятий документ ґрунтується на попередньому звіті, яким Європарламент запустив процедуру статті 7 у 2018 р щодо Угорщини. Це було зроблено з метою дослідження 12 сфер, які викликали занепокоєння. Євродепутати вважають, що дотримання цінностей, закріплених в статті 2 Договору ЄС, включаючи демократію та основні права в країні, ще більше погіршилося з 2018 р. через «навмисні та систематичні зусилля уряду Угорщини» та посилилися бездіяльністю ЄС.

На думку депутатів, відсутність рішучих дій ЄС сприяла виникненню в Угорщині «гібридного режиму виборчої автократії», тобто конституційної системи, в якій відбуваються вибори, але відсутня повага до демократичних норм і стандартів.

Інституції ЄС повинні діяти, а також нести відповідальність

Парламент висловив жаль з приводу нездатності Ради ЄС досягти істотного прогресу в боротьбі з відступом від демократії. Депутати Європарламенту наголосили, що стаття 7(1) не вимагає одностайності серед держав-членів для виявлення явного ризику серйозного порушення цінностей ЄС, а також для надання конкретних рекомендацій і термінів. Вони вважають, що будь-яка подальша затримка в діях відповідно до правил статті 7 для захисту цінностей ЄС в Угорщині означала б порушення принципу верховенства права самою Радою ЄС.

Депутати закликають Комісію повною мірою використовувати всі наявні в її розпорядженні інструменти і, зокрема, регулювання бюджетних умов . У той час, коли цінності ЄС знаходяться під особливою загрозою через війну росії проти України та її дії проти ЄС, вони також закликають Комісію:

  • утриматися від затвердження угорського плану RRF, доки Угорщина повністю не виконає всі відповідні рекомендації Європейського семестру та не виконає всі відповідні рішення Суду ЄС та Європейського суду з прав людини;
  • виключити з фінансування ті програми згуртування, які сприяють нецільовому використанню коштів ЄС або порушенням верховенства права; і
  • більш суворо застосовувати Регламент про загальні положення та Фінансовий регламент, щоб боротися з будь-яким зловживанням коштами ЄС з політичних мотивів.

Незалежність судової системи, корупція та свободи людини залишаються основними проблемами Європарламенту

Через чотири роки після звіту, який розпочав процес розгляду статті 7, депутати Європарламенту залишаються стурбованими кількома сферами, що стосуються демократії та основних прав в Угорщині.

Мова йде про:

  • функціонування її конституційної та виборчої системи;
  • незалежність судової влади та інших установ і прав суддів;
  • корупцію та конфлікт інтересів;
  • конфіденційність і захист даних;
  • свободу слова, включаючи плюралізм ЗМІ;
  • академічну свободу;
  • свободу віросповідання;
  • свободу асоціацій;
  • права на рівне ставлення, включаючи права ЛГБТІК;
  • права осіб, які належать до меншин, включаючи ромів і євреїв, і захист від ненависницьких висловлювань на адресу цих меншин;
  • основні права мігрантів, шукачів притулку та біженців;
  • економічні та соціальні права.

Гвендолін Дельбос-Корфілд, доповідачка парламенту щодо ситуації в Угорщині, зазначила: «Висновки цієї доповіді є чіткими та безповоротними: Угорщина не є демократичною країною. Парламенту було як ніколи актуально прийняти таку позицію, враховуючи тривожні темпи, з якими верховенство права відступає в Угорщині. Це має стати тривожним дзвінком для Ради та Комісії».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати