19 липня 2021, 19:06

Єврокомісія прийняла пакет законодавчих змін з кліматичного права

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД. Європейська комісія 14.07.2021 р. прийняла пакет законодавчих пропозицій щодо адаптації політики ЄС у галузі клімату, енергетики, землекористування, транспорту та оподаткування з метою скорочення викидів парникових газів щонайменше на 55% до 2030 р. у порівнянні з показниками 1990 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Кліматична криза порушує права людини: студенти Великобританії судитимуться з Урядом"

Основні зміни у кліматичній політиці ЄС

Очікується, що до 2030 р. чисті викиди парникових газів скоротяться щонайменше на 55%, а до 2050 р. Європа повинна стати першим у світі кліматично нейтральним континентом. Це цілі, які Європейська комісія (далі – ЄК) поставила перед країнами ЄС. Підрядник з ЄС прийняв пакет пропозицій щодо приведення політики ЄС у галузі клімату, енергетики, землекористування, транспорту та оподаткування у відповідність до Європейського зеленого курсу.

Найбільш важливі законодавчі пропозиції Європейської комісії:

• збільшення щорічних темпів скорочення викидів вуглекислого газу в певних секторах економіки на основі EU ETS – Системи торгівлі викидами ЄС;

• створення окремої схеми торгівлі викидами для розподілу палива для автомобільного транспорту та будівель;

• держави-члени повинні направляти всі свої доходи від торгівлі квотами на викиди на проєкти в галузі клімату та енергетики;

• посилення цілей зі скорочення викидів – для кожної країни окремо, з огляду на ВВП на душу населення;

• встановлення загальної мети ЄС з видалення вуглекислого газу природними поглиначами (що відповідає 310 млн тонн викидів CO 2 до 2030 р.);

• висадити 3 млрд дерев по всій Європі до 2030 р.;

• підвищення цільового рівня виробництва енергії з поновлюваних джерел до 40% – мета має бути досягнута до 2030 р.;

планують встановити більш амбітну обов'язкову річну мету щодо зниження енергоспоживання;

• зобов'язання державного сектора щорічно оновлювати 3% будівель;

• вимога знизити середній рівень викидів від нових автомобілів на 55% до 2030 р. та на 100% до 2035 р.;

• вимога до держав-членів збільшувати ємність заряду транспортних засобів пропорційно продажу автомобілів з нульовим рівнем викидів, а також вимога встановлювати точки підзарядки та дозаправки на основних автомагістралях через регулярні проміжки часу (кожні 60 км для електричної підзарядки й кожні 150 км для заправки воднем);

• забезпечення доступу літаків і суден до чистої електроенергії у великих портах та аеропортах;

• узгодження оподаткування енергії з політикою ЄС у галузі клімату та енергетики, просування чистих технологій, усунення застарілих пільг і знижених ставок, які тепер заохочують використання викопного палива;

• введення ціни на викиди вуглекислого газу у разі імпорту певних товарів (механізм коригування цін на кордонах, враховуючи викиди CO 2).

Нові фонди ЄС

Крім того, необхідно збільшити фонди інновацій та модернізації, а новий соціальний фонд для дій в галузі клімату повинен надати державам-членам фінансування для підвищення енергоефективності, систем опалення та охолодження і чистішої мобільності.

Цей фонд буде фінансуватися з бюджету ЄС в розмірі, що дорівнює 25% очікуваних доходів від торгівлі викидами палива, використовуваного в будівлях і дорожньому транспорті. Він надасть державам-членам 72,2 млрд євро фінансування на період 2025-2032 рр. на основі цільового перегляду Багаторічних фінансових рамок. Європейська комісія повідомила, що завдяки пропозиції використовувати еквівалентне фінансування від держав-членів, фонд виділить 144,4 млрд євро на соціально справедливий перехідний період.

Представлені висновки повинні стати законодавчими інструментами, які дозволяють пришвидшити скорочення викидів парникових газів у наступному десятилітті.

Як зазначено у повідомленні, переваги прийняття пропозиції полягають в наступному: чистіше повітря, більш прохолодні й зелені міста, здоровіше суспільство, нижчий рівень споживання енергії та менші рахунки, нові робочі місця в Європі, технології та промислові можливості, більше місця для природи та здоровіша планета для майбутніх поколінь.

Що таке європейський зелений курс?

Пакет пропозицій Єврокомісії відповідає Європейській зеленій угоді, яка була презентована 11.12.2019 р.. Це стратегія зростання, спрямована на перетворення ЄС у конкурентоспроможну економіку, для якої характерне зростання, не пов'язане з використанням природних ресурсів.

Завдяки чинному законодавству ЄС у галузі клімату та енергетики викиди парникових газів у ЄС вже знизилися на 24% у порівнянні з 1990 р., тоді як економіка ЄС зросла приблизно на 60% за той же період. Як переконує Європейська комісія, це означає, що зростання не пов'язане з викидами.

Джерела

Duże zmiany w unijnej polityce klimatycznej. Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian

legislacyjnych

KE przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych dot. prawa klimatycznego. Jakie przewiduje zmiany? SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати