08 квітня 2020, 11:13

ЄСПЛ: яке розслідування згвалтування вважається ефективним

ECHR. Ukrainian Aspect

Розслідування згвалтування, аби вважатися ефективним, має бути оперативним, обґрунтовано поспішним, ретельним, об’єктивним із достатнім залученням у процес потерпілої особи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Неналежне розслідування обставин нещасного випадку ЄСПЛ оцінив у €25 тис".

Про це із посиланням на попередні рішення нагадав ЄСПЛ у справі "Y проти Болгарії" (№ 41990/18), зазначає інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect". Коротко фабулу справи, яка стосувалася недостатніх зусиль органів влади щодо розслідування тверджень про зґвалтування, можна прочитати за посиланням

Так, у Страсбурзі звернули увагу на кілька підходів, вироблених практикою, які у своїй сукупності характеризують ефективність розслідування статевих злочинів, зокрема і згвалтування.

1. Зобов’язання розслідувати є одним із засобів, а не результатом. І за відсутності суттєвих недоліків нездатність встановити правопорушника сама по собі не робить слідство неефективним.

2. Хоча ЄСПЛ непокоять помилки і недоліки в розслідуванні, зрештою завданням високих суддів є гарантування, що національні органи зробили серйозну спробу з’ясувати факти та не завершили розслідування на основі поспішних або необґрунтованих висновків.

3. Ретельність розслідування повинна оцінюватися з урахуванням практичних реалій слідчої роботи.

4. Не можна усю багатоманітність ситуацій, які можуть виникнути, звести до простого контрольного переліку слідчих дій або інших спрощених критеріїв, оскільки в цьому особливому контексті кожна справа обертається навколо своїх власних фактів.

5. Немає потреби втручатися в напрямки розслідування, яких дотримуються національні органи влади за винятком, якщо вони явно не враховують відповідні елементи або є вочевидь свавільними. Втім, недотримання очевидного напрямку розслідування може вирішальним чином підірвати ефективність розслідування.

Читайте також: "ЄСПЛ: як термінові законодавчі зміни впливають на реалізацію пасивного виборчого права".

З текстом рішення ЄСПЛ у справі "Y проти Болгарії" (№ 5115/18) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова, директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздовоої та заступника голови Комітету НААУ з кримінального права та процесу Юрія Баумана можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати