17 червня 2020, 18:16

ЄСПЛ: коли вб’ють, тоді і приходьте: якщо чиновники не реагують на домашнє насильство

ECHR. Ukrainian Aspect

Родіка Мунтяну регулярно зазнавала побиттів та образ від свого чоловіка. Після першого задокументованого інциденту жінка провела три тижні в лікарні. Пізніше чоловік завдавав рани ножем та зламав щелепу. Більшість травм були зафіксовані в медичних звітах. І зрештою вона розлучилися із ним.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ЄСПЛ: зґвалтування і побиття в камері: адміністрація має зважати на співкамерників".

Зазначається, що на поведінку "глави сім’ї" скаржився і син жінки Крістіан (якого батько бив молотком по голові, колов його виделкою і затискав пальці в дверях. Зрештою дитині поставили діагноз – посттравматичний стресовий розлад, а чоловіка позбавили батьківських прав.

Пані Мунтяну неодноразово подавала заяви про захист у судах. Чоловік при цьому ігнорував рішення суду залишити будинок сім’ї та не підходити до жінки та дитини. Поліція, на яку Мунтяну скаржилася, також не реагувала. В кінцевому підсумку чоловіка взяли під варту (після інциденту зі зламаною щелепою), відкрили провадження та засудили до двох років позбавлення волі вказавши як пом’якшувальну обставину «аморальність дій жертви» та провокації з її боку (коли жінка відмовилася залишати сімейне житло).

Так, коли чоловік вийшов із в’язниці, він узявся за старе. Через домашнє насильство була відкрита ще одна кримінальна справа, але фігурант помер.

Посилаючись на статтю 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Мунтяну (мати та син) звернулися до ЄСПЛ, передає інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect".

Як зазначається, вони стверджували, що органи влади ігнорували домашнє насильство, якого вони зазнавали, а також на те, що їм не вдалося виконати обов’язкові судові рішення, спрямовані на їхній захист.

Також жінка скаржилася відповідно до статті 14 (заборона дискримінації) разом зі статтею 3 та 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) на те, що органи влади не застосовували національне законодавство, призначене для забезпечення захисту від насильства в сім’ї, внаслідок упередженої думки щодо ролі жінки в сім’ї.

Таким чином, суд у Страсбурзі констатував порушення гарантій за вказаними статтями Конвенції, але відхилив вимогу справедливої сатисфакції, оскільки та була подана з порушенням процесуальних строків.

Читайте також: "ЄСПЛ: коли суддю обгрунтовано відсторонили від посади, але довести вину не встигли".

З прес-релізом рішення ЄСПЛ у справі "Мунтяну проти Молдови" (заява № 34168/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати