Надто тривалим може бути і провадження, ініційоване у національних судах заради компенсації шкоди, завданої внаслідок надмірної тривалості іншого провадження. В такому випадку сатисфакція у Страсбурзі стає «захмарною».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "ЄСПЛ: чи можна стягувати збитки з маленької пенсії за віком?".
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Галея і Павія проти Мальти» (№ 77209/16 і 77225/16), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».
Як зазначається, в 1983 році Майкл Галея і Едвард Павія були обвинувачені у незаконному ввезенні алкоголю на Мальту. Вони були визнані винними лише у 1998 році та засуджені до позбавлення волі (умовно) та штрафу.
В 1999 році вони подали позов про відшкодування шкоди, завданої внаслідок надто тривалого кримінального провадження, який суд першої інстанції задовольнив у… 2015 році, встановивши, що термін 16 років для прийняття рішення у кримінальній справі був надмірно тривалим, а за затримку були відповідальні здебільшого судові органи і співробітники поліції. Вища інстанції підтвердила таке рішення у 2016 році, але зменшила первинно присуджену компенсацію в розмірі 5000 євро.
Тоді Галея і Павія звернулися до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статтю 6§ 1 (право на справедливий судовий розгляд / слухання протягом розумного строку) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вони скаржилися на те, що і кримінальне, і наступне провадження для відшкодування шкоди, які у сукупності тривали більше 33 років, були надмірно тривалими. Відповідно до статті 13 (право на ефективний засіб судового захисту) вони також стверджували, що засіб судового захисту для тривалості кримінального провадження було неможливо вважати ефективним, оскільки їм не була присуджена достатня компенсація.
Читайте також: "Не кожен дозвіл суду на обшук є правомірним у розумінні ЄСПЛ".
Таким чином, суд у Страсбурзі констатував порушення конвенційних гарантій та присудив справедливу сатисфакцію на рівні 17 тис. євро кожному заявнику.
З прес-релізом рішення ЄСПЛ у справі «Галея і Павія проти Мальти» (№ 77209/16 і 77225/16) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.