23 грудня 2020, 11:24

ЄСПЛ: Чи може свято весни сприйматися як пропаганда тероризму?

Інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect»

Властивою рисою окремих режимів є намагання усунути своїх політичних опонентів, прикриваючись боротьбою із тяжкими злочинами, які ті начебто вчиняють. У Страсбурзі це часто кваліфікують як порушення свободи вираження поглядів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Викрадення дитини батьком: навіть рішення суду може виявитись недостатнім, - ЄСПЛ"

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Імрек проти Туреччини» (заява № 45975/12), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У 2006 році секретаря регіонального відділення Робітничої партії (EMEP) Халіла Імрека взяли під варту у зв’язку із підозрою у пропаганді тероризму через участь у заході «святкування Навруз 21 березня» у двох містах Туреччини.

Довідково: Навруз – це свято приходу весни за астрономічним сонячним календарем у іранських і тюркських народів. Навруз є національною традицією, яка не має прямого стосунку до ісламських звичаїв. На території Близького Сходу Навруз святкується тільки представниками тих народів, які проживали там до приходу арабів, поширення ісламу і виникнення Арабського халіфату. У Туреччині з 1925 року по 1991 рік офіційне святкування Навруза було заборонено.

Прокуратура відкрила провадження за відповідними статтями кримінального закону. Через два місяці термін обраного запобіжного заходу скінчився і Х.Імрек був звільнений з-під варти.

У вересні 2008 року судом присяжних він був визнаний винним за висунутими обвинуваченнями та засуджений до одного року позбавлення волі. Касаційний суд підтримав це рішення в січні 2012 року.

Через півроку у зв’язку із змінами у національному законодавстві суд присяжних вирішив відтермінувати виконання вироку. І згодом (на підставі тих самих законодавчих змін) рішення 2008 року було скасоване, а провадження проти Імрека – зупинене на три роки.

Тоді Х.Імрек звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись, зокрема, на статтю 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він стверджував, що був притягнутий до відповідальності за політичні погляди, які він висловив під час двох подій.

Суд у Страсбурзі констатував порушення Конвенції та присудив 5 тис. євро компенсації завданої моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Імрек проти Туреччини» (заява № 45975/12) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, ВС опублікував огляд рішень ЄСПЛ за листопад 2020 року.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати