17 квітня 2024 року Interlegal в партнерстві з Транспортною робочою групою ЕВА в Одесі та Комітетом з Логістики ЕВА в Києві провела експертне обговорення «Актуальні питання контейнерних перевезень».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зокрема, учасники заходу приділили увагу тенденціям переходу на торгівлю зерновими та олійними у контейнерах та змінам у логістиці, розібрали типові юридичні питання учасників контейнерних перевезень, а також обговорили ключові моменти вирішення комерційних спорів в арбітражах МКАС, GAFTA, FOSFA та особливості судових процедур за кордоном.
Сучасний контейнерний ринок
На першій панелі, модератором якої був партнер Interlegal Микола Мельников, учасники говорили про те, що відбувається наразі на контейнерному ринку.
На початку панелі з темою: «Контейнерний ринок в Україні 2024» виступив президент Асоціаціі міжнародних експедиторів України Віктор Берестенко. Серед іншого, він навів статистику контейнерообігу морських портів України (2020 рік – 1 048 691 TEU (двадцятифутовий еквівалент, умовна одиниця вимірювання місткості вантажних транспортних засобів – ред.), 2021 рік – 1 022 376 TEU, 2023 рік (порти Дунаю) – 67 667 TEU; загалом пропускна спроможність портів становить 3 500 000 TEU).
Викликами для ринку він назвав ситуацію в Червоному морі, а також блокування кордону з Польщею. За його словами, три пункти пропуску на кордоні з Польщею заблоковані, 11 027 вантажівок у чергах, а середній час очікування в черзі становить 15 днів.
Ірина Мальцева, адвокат, провідний юрист Interlegal, виступила на тему: «Цікаві юридичні питання учасників контейнерних перевезень». Серед іншого, вона розповіла про компанію, вказавши, що Interlegal виступає за мирне врегулювання спорів, ніж іти в суд, оскільки це час і гроші клієнтів, та цікаві кейси.
Вона зазначила, що зазвичай до компанії надходять запитання щодо експедиторів (чи буде він нести відповідальність), а також як мінімізувати ризики: «Коли до нас приходять клієнти заздалегідь, то звичайно, що це легше, тому що ми можемо допомогти, прописати певні положення в договорі… Інший момент, коли питання вже на етапі судового процесу».
Микита Кочерба, адвокат, провідний юрист Interlegal, виступив із темою: «Як вирішувати спірні питання – комерційний арбітраж МКАС, GAFTA, FOSFA та суд за кордоном». Він розповів, що арбітражем є недержавна комерційна установа, яка здійснює судочинство, вирішуючи спори. Їм довіряють, зокрема, тому, що вони мають ряд переваг:
1. Час вирішення спору. Адвокат зазначив, що загалом у світі державний суд розглядає спір у середньому не менше року (це без оскарження рішення, апеляції тощо), а арбітраж – до 3-х або віз 3-х до шести місяців.
2. Витрати. За словами пана Кочерби, арбітраж не є дешевшим і вигіднішим, ніж суди, однак, враховуючи факт, що арбітраж – це лише одна інстанція, за фактом повного розгляду спору він може бути дешевшим. Він зазначив, що в Україні перша інстанція – це 1,5% від ціни позову, надалі апеляція – 150% від ціни позову, яка була сплачена в першій інстанції, касація – 200% від ціни позову тощо. Проте у сторін є витрати на юристів, які супроводжують їх у всіх інстанціях, доводячи позицію, в той час як в арбітражі є одна інстанція, один розгляд, одна справа та обов’язковість рішення.
3. Конфіденційність.
Також із темою: «Freight Container Market (Impacting factors&Prospects in the Black Sea Region)» виступив Олег Костюк, СЕО Formag group, який розповів, що ринок контейнерних перевезень також впливають і події в Чорному морі. В той час як обсяг перевезень значно знизився в Україні, але видно підвищення рівня цих перевезень у Грузії, Румунії та Болгарії.
Контейнерні перевезення
На другій панелі відбулася дискусія на тему: «Актуальні питання контейнерних перевезень». Її модерували менеджерка Комітету з логістики Європейської Бізнес Асоціації Дар’я Січкар та партнер Interlegal Артур Ніцевич.
Олександр Краснов, директор DSV - Global Transport and Logistics, вказав, що наразі є багато викликів у контейнерному бізнесі, серед яких, зокрема, й ситуація в Червоному морі. Він ознайомив учасників заходу з ситуацією, вказавши, що всі світові контейнерні лінії продовжують працювати через Мис Доброї Надії, а також що ширяться чутки щодо домовленостей між хуситами та деякими локальними провайдерами, а також Китаєм та росією про вільний прохід суден. Водночас, повідомив він, ставки фрахту перебувають під тиском, а ситуація з безпекою залишається незмінною.
Пан Краснов також поділився своїм баченням того, до чого має готуватися ринок морських контейнерних перевезень:
1. Автоматизація та диджиталізація (автоматизовані термінали, оптимізація маршрутів за допомогою штучного інтелекту та блокчейн для прозорого управління ланцюгами постачань).
2. Запровадження ініціативи «зеленого» судноплавства (зі зростанням екологічних проблем у контейнерних перевезеннях спостерігаються відчутні зрушення в напрямі сталих практик екологічно чистих видів палива, конструкцій суден і заходів із компенсації викидів вуглецю).
3. Покращений рівень зв’язку та інтеграція з інтернетом речей (Internet of Things). Олександр Краснов вказав, що інтеграція з таким інтернетом стає стандартом, що дозволяє здійснювати моніторинг стану контейнерів у режимі реального часу, прогнозоване технічне обслуговування та покращене управління парком транспортних засобів.
4. Розширення торговельних шляхів (розвиток ринків та збільшення торговельних угод сприяють розширенню трейдових шляхів – особливо в таких регіонах, як Африка та Південна Америка, – та перебудові глобальних мереж контейнерних перевезень).
5. Будівництво більших суден і модернізація портів (під ці більші судна).
Далі виступив генеральний директор Global Ocean Link Павло Линник, який зазначив, що найважче для нього було – це пояснити клієнтам здорожчання цін через ситуацію в Червоному морі: «А також виступити таким собі медіатором у процесі. Найбільш обізнаним гравцем на ринку контейнерних перевезень виступає офіційна компанія. Клієнт у цьому плані зацікавлений як виробник – виробити трейдер, продати продукт, підписати контракт, отримати кошти, все. Через те, що через експедитора проходить велика кількість вантажів і кейсів. Він має великий досвід. Тому ми говоримо про це своїм працівникам, що потрібен безпосередній діалог із клієнтами, попереджувати їх про можливі ризики перед підписанням контракту, не соромитися цікавитися, яка форма контракту, як отримати оплату».
Також учасниками дискусії були президент Асоціаціі міжнародних експедиторів України Віктор Берестенко, співвласниця та комерційна директорка ТОВ «ЛАМАРІН», співголова логістичного комітету EBA, голова робочої групи з розвитку 3PL операторів Юлія Лазарєва, арбітр МКАС при ТПП України, ассоційована партнерка Interlegal Карина Горова та СЕО Formag group Олег Костюк.
За словами пані Лазарєвої, клієнти наразі дуже чутливі до затримок, що відбуваються в порту Констанца (Румунія). Вона розповіла один із нещодавніх кейсів, коли товар із настільним іграми був затриманий у порту на 14 днів.
Карина Горова наголосила на важливості будування відносин із клієнтами, додавши, що потрібно розуміти глибші моменти всіх процесів, оскільки коли експедитори розуміють їх глибше, то усвідомлюють ризики та намагаються їх мінімізувати.