01 грудня 2020, 14:24

Дослідження YouControl: 80 судів припинили відправку кореспонденції

YouControl


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фахівці аналітичної системи YouControl нарахували 80 судів, які заявили про припинення відправки правосуддя у 2020 році.

Читайте також: "Мінцифра і YouControl запускають вебінари про перевірку бізнес-партнерів у держреєстрах".

Що це означає?

Громадяни та представники бізнесу можуть бути непоінформовані, коли їм варто з’являтися на килим до Феміди. І деяким, звичайно, ситуація на руку: не прийшов, бо не отримав запрошення, а якщо отримав у електронній формі, то хто доведе це?

Зазначається, що про серйозність ситуації заговорили ще на початку поточного року. Вже тоді дефіцит фінансування потреб судів становив 831,6 млн грн. А на початку літа офіційне повідомлення про проблеми із забезпеченням відправлення правосуддя внаслідок відсутності належного фінансування судів з'явилося на сайті Судової влади України.

Недофінансування судів у 2020 році спричинило низку проблем: від виплат не в повному обсязі заробітних плат працівникам апарату, до елементарного ‒ нестачі марок та паперу. Зокрема, близько 15% українських судів припинили надсилання запитів, необхідних для забезпечення розгляду справ, судових повісток, копій судових та процесуальних рішень, іншої важливої кореспонденції.

Керівник юридичного департаменту YouControl Данило Глоба: "Питання фінансування і кадрового дефіциту системи українського судочинства котрий рік поспіль викликають серйозне занепокоєння. І якщо нестача кадрів тимчасово може компенсуватись підвищеним навантаженням на існуючих суддів, то і проблему фінансування (принаймні в частині відправлення поштової кореспонденції) теж потрібно вирішувати. Без цього зникне взаємозв'язок судів із учасниками судового процесу і фактично припиниться доступ до правосуддя".

Наразі в Україні вже реалізовано підсистему "Електронного суду" як одного із сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС). Функціонал сервісу дозволяє учасникам судового процесу подавати і отримувати всі необхідні документи в електронному вигляді відповідно до процесуального законодавства.

Експерт зауважує, що не всі суди в Україні позитивно сприймають нововведення і часто трапляються випадки повернення, залишення без руху поданих документів. Однак, це не може перешкоджати правам осіб в доступі до судочинства, зокрема, в частині подання процесуальних документів в електронній формі. Цей сервіс покликаний вирішити існуючу проблему з відправленням судової кореспонденції, а в майбутньому  ‒ звести паперовий документообіг в судах до мінімуму, збільшити ефективність роботи системи судочинства в цілому.

Данило Глоба зазначає: "Незважаючи на те, що зазначені суди не відправляють кореспонденцію поштою, вони все ж вносять інформацію про майбутні засідання у реєстр. А для того, щоб учасник процесу міг дізнатись про стан розгляду справи (призначення до розгляду, прийняті рішення тощо), потрібно моніторити ситуацію. Наприклад, Система YouControl дозволяє безкоштовно поставити до десяти компаній на моніторинг та дізнатись про стан розгляду їх судових справ за інформацією щодо стадій розгляду судових справ ДСА України, отримавши сповіщення на електронну пошту. Вчасно та оперативно дізнавшись про певну подію, можна виграти час на підготовку документів та формування правової позиції у суді (написати заперечення, здійснити візит в суд тощо)".

До відома: у середньому суд за місяць витрачає на поштову кореспонденцію 100 ‒ 120 тис. грн. За рік це близько 1 млн 200 тис. ‒ 1 млн 440 тис. грн. Державна судова адміністрація України повідомила, що станом на 1 листопада 2020 року додаткова потреба до кінця року у поштових марках, конвертах та на оплату послуг маркувальних машин становить 284,9 млн грн.

З переліком судів, котрі публічно заявляли про припинення відправки кореспонденції у 2020 році (пошук здійснили фахівці YouControl) станом на 01.12.2020 р. можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати