11 серпня 2022, 11:54

Допомога та підтримка інноваційного і творчого сектору системи інтелектуальної власності України

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Виступаючи на шістдесят третій серії засідань Асамблеї держав – членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), що проходила 14–22 липня 2022 року у Женеві (Швейцарія), Генеральний директор ВОІВ Дарен Танг, зокрема, зазначив: «Шановні колеги! На минулорічній сесії Асамблеї я заявив, що «у такий час ВОІВ... не може працювати у звичному режимі». Саме тому в нашому Середньостроковому стратегічному плані заявлено зухвалу мету перетворити ІВ по всьому світу «на потужний інструмент для створення робочих місць, залучення інвестицій, розширення підприємств та в кінцевому підсумку розвитку економіки та суспільства». Коли я викладав цю нову мету та завдання Організації, криза, викликана COVID, була ще в самому розпалі. Цього року ми, здається, нарешті виходимо з довгого, темного ковідного тунелю, але на виході на нас очікують не сонце і безхмарне небо, а шторми та грозові хмари.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вторгнення в Україну. Світова інфляція. Руйнування продовольчих ланцюжків та ланцюжків енергопостачання. Ситуація у світі залишається вкрай проблематичною. Однак, незважаючи на ці потрясіння, ми не можемо стояти на місці або зупинити роботу з формування майбутнього вигляду глобальної екосистеми ІВ. Світова спільнота ІВ у нашій особі повинна зберігати непохитну відданість справі перетворення ІВ з вузькоспеціального інструменту, призначеного тільки для фахівців, на потужний каталізатор розвитку зайнятості, інвестицій та зростання, що підтримує авторів і новаторів на всій земній кулі».

В центрі уваги учасників Асамблеї було питання допомоги та підтримки інноваційного й творчого сектору та системи інтелектуальної власності України.

 У повідомленні на ім’я Секретаріату, отриманому 11.07.2022, 52 держави-членкині представили пропозицію, що додається, за пунктом 19 порядку денного «Допомога та підтримка інноваційного і творчого сектору та системи інтелектуальної власності України».

Допомога та підтримка інноваційного та творчого сектору та системи інтелектуальної власності України Асамблеї ВОІВ, кожна в тій мірі, в якій це її стосується, посилаючись на:

a) принципи, мету та завдання, проголошені у Статуті Організації Об’єднаних Націй;

b) виражене Договірними Сторонами Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) бажання «зробити внесок у краще взаєморозуміння та співробітництво між державами в інтересах їх взаємної вигоди на основі поваги суверенітету та рівності»; у всьому світі шляхом співробітництва держав і, у відповідних випадках, у взаємодії з будь-якою іншою міжнародною організацією», посилаючись далі на: a) резолюцію A/RES/ES-11/1 Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 02.03.2022 про агресію проти України, в якій вона висловлює глибокий жаль з приводу агресії, вчиненої російською федерацією проти України з порушенням пункту 4 статті 2 Статуту, і наполегливо закликає продовжувати докладати зусиль міжнародних організацій, спрямованих на підтримку деескалації поточної ситуації, та b) резолюцію A/RES/ES-11/2 Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 24.03.2022 про гуманітарні наслідки агресії проти України, знову підтверджуючи суверенітет, незалежність, єдність та територіальну цілісність України в межах міжнародно визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, висловлюючи жаль з приводу трагічної загибелі людей, інфраструктур її інноваційного та творчого сектору та екосистеми, включаючи інноваційні та творчі компанії; університетів, лікарень, лабораторій та інших дослідницьких інститутів та освітніх закладів; музеїв, бібліотек, архівів та інших закладів культури; державних установ, включаючи відомства інтелектуальної власності та центри підтримки, на території України від початку війни, просить Міжнародне бюро

1. оцінити коротко-, середньо- та довгострокові наслідки війни для інноваційного та творчого сектору та екосистеми України, включаючи інноваційні та творчі компанії; освітніх, дослідницьких установ та закладів культури; державних установ, відповідальних за охорону та захист інтелектуальної власності та функціонування центрів підтримки технологій та інновацій (ЦПТІ), а також подання заявок на реєстрацію об’єктів інтелектуальної власності в Україні особами, які перебувають за межами України, та подання заявок у всьому світі особами, які проживають в Україні;

2. розпочати постійні консультації з Україною щодо її особливих потреб стосовно інноваційного та творчого сектору та екосистеми, включаючи відомства інтелектуальної власності та ЦПТІ;

3. на основі зазначених вище оцінок та консультацій організувати технічну підтримку, правову допомогу, зміцнення потенціалу та інше сприяння Україні залежно від обставин та з урахуванням потреб у відновленні й розбудові сектору та екосистеми інтелектуальної власності України;

4. виділити належні фінансові та людські ресурси, у тому числі за допомогою їх перерозподілу в рамках загалом схваленого бюджету для реалізації заходів, передбачених у пункті 3, вище;

5. вжити належних заходів для забезпечення того, щоб заявники з України, що реєструють об’єкти інтелектуальної власності, а також Український інститут інтелектуальної власності мали доступ до всіх послуг ВОІВ у сфері інтелектуальної власності, включаючи послуги Центру ВОІВ з арбітражу і посередництва, і можливість використовувати належні механізми продовження й виключення та інші засоби, передбачені відповідними міжнародними договорами, правилами та положеннями ВОІВ, у контексті поточних обставин;

6. доповісти про оцінку, консультації, процес реалізації та інші заходи, зазначені у пунктах 1–5, вище, на наступній сесії Генеральної Асамблеї.

Пропонує державам-членам вжити заходів відповідно до застосовного національного та міжнародного права та регулюючих норм для надання допомоги заявникам з України, які реєструють об’єкти інтелектуальної власності, з метою забезпечити ефективну охорону їхньої інтелектуальної власності, включаючи заявників, які були змушені залишити країну.

Виступаючи на Асамблеї держав – членів ВОІВ та беручи участь в обговоренні теми «Допомога та підтримка інноваційно-творчого сектору України та системи інтелектуальної власності», Постійний представник Великої Британії при СОТ у Женеві, посол Саймон Менлі заявив, що Велика Британія повністю підтримує заяву, зроблену від імені 53 співавторів, про подання пункту 19 «Допомога та підтримка інноваційного та творчого сектору України та системи інтелектуальної власності», поширену за номером A/63/8. Мета цієї пропозиції – відреагувати на катастрофу, що розгортається, і забезпечити, щоб інноваційна спільнота України якнайшвидше отримала підтримку, якої вона так гостро потребує.. ..

Пропозиція відповідає потребам України у цей критичний час. До вторгнення Україна була регіональним центром науки та технологій. На технологічний сектор припадало 4% ВВП країни, а в Україні працювало близько 5000 ІТ- компаній та 285 000 ІТ-фахівців. Наука та технології вже відіграли свою роль у підвищенні обороноздатності України. Від міжнародних пожертв у криптовалюті до таких компаній, як Uber та AirBnB, які використовують свої платформи для допомоги тим, хто змушений тікати від насильства. Цей сектор також матиме життєво важливе значення для довгострокової стійкості та відновлення України. Це буде платформа, на якій Україна зможе відновитись, надаючи робочі місця, залучаючи інвестиції та розробляючи технології наступного покоління.

***

Криза – це також і нові можливості.  Мінекономіки України і Український інститут інтелектуальної власності повинні їх ефективно використати. Допомога та підтримка ВОІВ інноваційного і творчого сектору та системи інтелектуальної власності України сприятимуть здійсненню технологічного переходу, відновленню та розбудові сектору та екосистеми інтелектуальної власності держави.

Джерела

Proposal on Assistance and Support for Ukraine's Innovation and Creativity Sector and Intellectual Property System submitted by 52 Member States.

Speech WIPO General Assemblies: UK Statement on Ukraine's Intellectual Property System.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати