Підрив російськими окупантами Каховської ГЕС спричинив масштабне затоплення, що створило небезпеку для життя не лише тисяч цивільних, а й місцевої флори та фауни. Також постраждали й підприємства, що розташовані в регіоні. Щоб розібратися в наслідках катастрофи для компаній та індустрій, Європейська Бізнес Асоціація провела спеціальне онлайн-обговорення на тему: «Підрив Каховської ГЕС: наслідки для бізнесу».
Читайте також: «Укргідроенерго проінформувало ЄСПЛ про руйнування Каховської ГЕС».
На початку заходу слово взяв генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота, який заявив, що станція була саме підірвана великою кількістю вибухівки, оскільки будь-яка ракетна атака не спричинить таких руйнувань, які всі побачили.
«Станція була підірвана саме під водою та зсередини. Ми почули інформацію, що станцію мінують ще в жовтні… Тоді всі працівники були виведені зі станції, вона була виключно під патронатом військових рф. Тому ми розуміли, що відбувається, та очікували, що може бути якась шкода. Але ми не очікували, що буде така катастрофічний терористичний акт», – розповів він.
За словами пана Сироти, останні два дні всі гідрологічні станції розташовані на мілині, тобто визначити рівень спрацювання по них неможливо: «Але ми робимо інші розрахунки – на сьогодні бачимо, що відмітка Каховського водосховища – між 7-8 м. Якщо нижня частина гідроспоруди не зруйнована, то можна очікувати, що може вода залишитися в Каховському водосховищі на рівні 6-7 м. Якщо ж вона зруйнована, то тоді вона може впасти до критичного рівня – до 3 м. Це той рівень води, що буде перебувати саме в руслі річки. Каховське водосховище до підриву мало ширину біля 4 км, а після підриву русло річки буде мати 1-1,200 км. Тому будемо очікувати найближчими днями й розуміти, як іде спрацювання водосховища».
Також він наголосив, що в Херсоні рівень підтоплення спадає, але в Укргідроенерго вважають, що це буде продовжуватися точно близько тижня. З іншого боку, підірвана станція вже не підлягає відновленню, водночас на її території було 450 т масла, яке після вибуху потекло в річку – екологи фіксують, що воно саме на зонах затоплення.
Директор Укргідроенерго зазначив, що наразі розробляється проєкт побудови верхньої перемички, щоб зупинити спрацювання водосховища: «Для нас кожні 10 см спадання води важливі, оскільки набирати воду пізніше ми зможемо лише після паводку, а це місяці часу. Тому якщо ми залишимося на відмітці 6-7 м, то після паводку можна очікувати, що наповнимо до 12,70 м, а це саме та відмітка, яка потрібна для водозабору для всіх міст. Якщо ми «впадемо» до 3 м, то все залежить від того, який буде паводок – ми можемо й цієї відмітки не досягнути за перший рік. Тому доведеться 1,5-2 роки набирати водосховище, щоб набрати його до цієї відмітки. Насамперед потрібно будувати перемичку, щоб зупинити спрацювання Каховського водосховища».
Він додав, що сьогодні розробляється проєкт, який має бути готовий до 10 липня. Тому, як тільки відбудеться деокупація територій, фахівці мають одразу почати будувати цю перемичку.
«Загалом потрібно побудувати верхню та нижню перемички. Забрати потім воду зі станції, щоб побачити, що там відбувається. Але щоб побудувати перемички й демонтувати станцію, потрібен рік. Перемички свого роду слугуватимуть транспортною логістикою, оскільки це буде й мостовий перехід. Потім уже паралельно потрібно буде розробляти проєкт і на тому ж місці будувати нову станцію, а це ще 5 років», – розповів Ігор Сирота.
Фінансовий директор «АрселорМіттал Кривий Ріг» Сергій Плічко зазначив, що до катастрофи на ГЕС споживання комбінатом технічної води було близько 2,5 тисяч кубічних метрів на годину. Зараз, щоб економити воду в Південному водосховищі, було зменшено тиск, тому комбінат споживає менше 1000 куб м на годину.
«Щоб адаптуватися, ми були змушені зупинити деякі агрегати. Спочатку ми повністю зупинили виробництво сталі та прокату, а зараз розуміємо, що деяку роботу прокатних станів можемо відновити. Один із них будемо намагатися запустити в роботу завтра, потім будемо дивитися по рівню споживання – чи зможемо запустити ще якісь агрегати, чи ні. Але розуміємо, що навіть на тому рівні, на якому працювали до катастрофи, вже з таким зниженим рівнем постачання технічної води ми не зможемо працювати», – заявив він.
За словами Плічка, в місті ситуація поки що стабільна, оскільки є резерви в Південному водосховищі, яке поповнюється з Каховського: «Головним чином тому, що воно було повністю наповнене під час весняних паводків. Завдяки цим резервам місто ще працює».
Читайте також: «Куди звертатися за психологічною допомогою постраждалим від підриву Каховської ГЕС?».
Мауро Лонгобардо, СЕО «АрселорМіттал Кривий Ріг», зазначив, що в комбінаті вже відчувають наслідки підриву та поки що можуть використовувати свої запаси на виробництві: «Було десь 30-40% останнім часом, але зараз повертаємося до 15-20% нашої робочої сили. Ми не дуже бачимо зараз можливості для збільшення замовлень – проблема не лише в нас, але й у впевненості наших клієнтів. Усі бачать, якою є ситуація. Всі розуміють, що в нас є певні проблеми. Звичайно, ми намагатимемося зробити все можливе, щоб виконати всі попередні замовлення, але з новими – поки що клієнти чекають, поки нормалізується ситуація».
Головний економіст Dragon Capital Олена Білан зазначила, що катастрофа матиме суттєві наслідки для екології, але в короткостроковій перспективі (який стосується негайного впливу на економічну діяльність у цілому на контрольованій території) негативний вплив буде помірним.
«Насамперед тому, що найбільш затоплені території ми поки що не контролюємо. А оскільки ми їх не контролюємо, то й дані з цієї території не отримували. А економічна діяльність на територіях, які ми контролюємо, суттєво не постраждає. Для економічної діяльності все-таки технічна вода матиме сильніший вплив. Ми очікуємо зниження виробництва сталі, можливо, руди та зниження експорту сталі. Але хочу нагадати, що це зниження відбуватиметься на фоні того, що виробництво сталі з початку року активно відновлювалося – фактично у травні воно досягло пікових рівнів із початку повномасштабної війни, тому це зниження поверне нас на рівень, наприклад, квітня», – розповіла пані Білан.
За її словами, втрати з точки зору експорту будуть незначні, тому що в Україні суттєво змінилася структура експорту – через те, що країна втратила великі виробничі потужності, є проблеми з транспортуванням продукції металургії та руди. Тому їх доля в експорті зараз незначна.
«За наявною в мене інформацією, після того, як була спроба з боку наших спеціальних підрозділів її захопити (ГЕС – ред.), росіяни натиснули на «червону» кнопку та її підірвали. Звісно, що вся відповідальність за руйнування дамби є виключно на російському режимі», – заявив експерт з питань національної безпеки Антон Геращенко.
Читайте також: «СБУ: Перехоплення підтверджує, що Каховську ГЕС підірвала диверсійна група окупантів».
За його словами, ситуація не впливатиме на наступ української армії, оскільки він «не планувався через форсування Дніпра».
«Жодним чином це на наступ не впливає. Росіяни спробували в інформаційному полі захопити ініціативу та заявляти, що в підриві винна Україна. Звісно, що їм не вірить жодна розумна людина. Ми приводили аргументи, що для того, щоб підірвати дамбу, необхідно було закласти в її фундамент десятки тон вибухівки, щоб наслідки були настільки руйнівними. І жодним іншим чином дамба не могла бути підірвана – жодні обстріли з артилерії ні до чого б не привели, і їх там і не було», – сказав пан Геращенко.