17 лютого 2023, 17:03

Діяльність суду та звернення до КСУ: відбувся Пленум Верховного Суду

17 лютого в Києві відбувся Пленум Верховного Суду (далі – ВС), який розглянув на порядку денному сім питань. Зокрема, було заслухано інформацію про діяльність ВС, Великої Палати ВС, апарату ВС за 2021 і 2022 рр. та виконання бюджетної програми за 2021 та 2022 рр.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пленум ВС

Голова Верховного Суду Всеволод Князєв зазначив, що завданнями ВС протягом останніх чотирьох років були забезпечення правової визначеності та судового захисту прав і свобод громадян, єдності судової практики та підвищення рівня довіри до судді та судової влади: «Ми про них говорили на кожному Пленумі та втілювали в життя в кожному своєму рішенні. Адже незалежний і справедливий суд у максимально можливі короткі строки для кожного нашого громадянина – це головна мета для кожного українського судді».

За його словами, за минулий рік судова система України отримала на розгляд 2,8 млн судових справ, а розглянула – майже 3 млн. Водночас Верховний Суд отримав майже 66 тис. справ, а розглянув – 71 тис.

«У порівнянні з 2021 роком надходження по системі в суді в цілому впало на 34%, а у ВС – на 31%. Розгляд справ також по системі впав на 29%», – розповів голова ВС.

Також він наголосив на важливості питання євроінтеграції, зокрема наближення практики ВС до практики судів Європейського Суду: «Це є одним із наших євроінтеграційних завдань. Форма та зміст рішень також мають відповідати найкращим європейським практикам. Тому одним із наших ключових завдань бачу налагодження взаємодії та комунікації з судом ЄС. Це не лише сприятиме євроінтеграційним процесам, а й поглибить знання нашого суду».

Крім того, Всеволод Князєв розповів про цілі ВС на 2023 рік:

1) сприяння правовій визначеності та посилення судового захисту прав і свобод громадян;

2) сприяння судам у розгляді справ за злочинами проти національної безпеки та воєнними злочинами, безпека всіх учасників процесу;

3) єдність судової практики;

4) підвищення довіри до Верховного Суду.

Для цього, за його словами, потрібно швидше запустити роботу ВККС, обрати повний склад Вищої ради правосуддя, розпочати конкурси в суди першої інстанції тощо.

Далі слово взяв секретар Великої Палати ВС Віталій Уркевич, який зазначив, що у 2022 році на розгляд ВП ВС надійшло 391 процесуальне звернення, а в порівнянні з 2021 роком їх надходження скоротилося на понад 60%.

«Впродовж 2022 року ВП ВС було прийнято кінцевих рішень щодо процесуальних звернень по всіх юрисдикціях – 383, а по суті – 196», – розповів він.

Керівниця апарату ВС Ольга Булка розповіла, що загалом минулого року було зареєстровано понад 480 тис. вхідної кореспонденції та 400 тис. – вихідної: «Тобто документообіг становив майже 900 тис. одиниць – і це тільки те, що реєструвалося в програмних забезпеченнях».

Крім того, вона зазначила, що кадрова служба підготувала понад 7500 документів, зокрема це акти, які стосувалися відпусток. Водночас було підвищено кваліфікацію 800 працівників апарату ВС.

За її словами, минулого року не був виконаний план по надходженню судового збору на 413 млн грн. Також через війну загальний фонд бюджету ВС був скорочений на 25%.

«Зауважу, що впродовж 2022 року систематично були труднощі зі здійсненням оплати за надані послуги, зокрема за комунальні, поштові, розміщення оголошень відповідно до процесуального законодавства у ЗМІ тощо», – сказала Ольга Булка, додавши, що через несвоєчасні оплати у ВС утворилася кредиторська заборгованість, погашення якої «лягло» на бюджет цього року.

Також судді розглянули чотири звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням:

1) щодо відповідності Конституції України (конституційності) ч. 4 ст. 75 Сімейного кодексу України від 10 січня 2002 року №2947-III (за проголосував 131 суддя, проти – 1, утрималися – 0);

2) щодо відповідності (конституційності) положень п. 117 Закону України від 17 червня 2020 року №720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», а також офіційного тлумачення положень п. 22 ч. 1 ст. 92 Конституції України у взаємозв’язку зі ст. 8 Конституції України. У результаті Пленум ВС проголосував за відмову у зверненні до КСУ (за – 111 суддів, проти – 13, утрималися – 0);

3) щодо відповідності (конституційності) положень ст. 87-1 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» в редакції Закону України від 19 вересня 2019 року №117-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» положенням статей 8, 22, 24, 38, 64 Конституції України. Пленум ВС також проголосував за відмову у зверненні (за – 124 судді, проти – 0, утрималися – 0);

4) щодо відповідності (конституційності) підпункту 5 п. 21 розділу I Закону України від 19 вересня 2019 року №113-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» в частині виключення абзаців другого та третього ч. 2 ст. 9 Закону України «Про прокуратуру України». У результаті Пленум ВС проголосував за відмову у зверненні до КСУ (за – 113 суддів, проти – 0, утрималися – 0).

Крім того, відкритим голосуванням було обрано двох суддів до складу Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя, яка, згідно із законом, є колегіальним органом, який діє при Вищій раді правосуддя, та здійснює дисциплінарне провадження щодо державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А» в системі правосуддя. Ними стали:

1) від КЦС ВС – суддя Євген Синельников;

2) від КАС ВС – суддя Олександр Стародуб.

За проголосували 113 суддів, проти – 0, утрималися – 0.

Наприкінці судді погодили з уточненнями посадову інструкцію помічників суддів ВС (за проголосували 107 суддів, проти – 9, утрималися – 0).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати