Адвокат має право підтвердити свої повноваження на представництво в суді безпосередньо договором про надання правничої допомоги. Про це повідомила пресслужба ВС.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Верховний Суд опублікував огляд актуальної судової практики КЦС ВС за грудень 2024 року".
За відсутності відомостей, що свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю визнане в передбаченому законом порядку недійсним або є скасованим, припинення (зупинення) права на заняття адвокатською діяльністю у суду немає підстав ставити під сумнів статус представника учасника справи як адвоката. Такий висновок зробив Верховний Суд у складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду (ОП КЦС ВС).
Як зазначається, апеляційний суд повернув подану адвокатом в інтересах довірителя апеляційну скаргу на ухвалу районного суду, оскільки доданий до неї ордер не містив реквізитів, які має містити ордер на надання правничої (правової) допомоги відповідно до Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року № 41.
У касаційній скарзі адвокат вказував, що його повноваження на представництво підтверджуються свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю, договором про надання правової допомоги, укладеним відповідно до ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", і цей договір має вищу юридичну силу, ніж ордер.
ОП КЦС ВС скасувала ухвалу апеляційного суду, передала справу до суду апеляційної інстанції для розв'язання питання про відкриття апеляційного провадження, зробивши такі правові висновки.
"Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру. Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги. У цивільному судочинстві повноваження адвоката як представника можуть підтверджуватися довіреністю або ордером, які видаються на підставі договору відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"", – ідеться в повідомленні.
У суді вказали, що ордер видається адвокатом (адвокатським бюро або адвокатським об’єднанням) у письмовій (електронній) формі та повинен містити підпис адвоката (електронний підпис). Тобто ордер по суті, заявили в суді, є підтвердженням наявності в адвоката повноважень на представництво інтересів іншої особи на підставі укладеного з нею договору про надання правничої допомоги.
Відсутність у ч. 4 ст. 62 ЦПК України вказівки на договір про надання правничої допомоги, на думку ОП КЦС ВС, зовсім не виключає права адвоката підтвердити такі повноваження безпосередньо договором про надання правничої допомоги, який згідно із частинами 1, 3 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" у системному зв’язку одночасно і є тим документом, що посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги.
"За відсутності відомостей, що свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю визнане в передбаченому законом порядку недійсним або є скасованим, припинення (зупинення) права на заняття адвокатською діяльністю у суду немає підстав ставити під сумнів статус представника учасника справи як адвоката", – вказали в ОП КЦС ВС.
З постановою Верховного Суду від 20 січня 2025 року у справі № 761/5870/24 (провадження № 61-5803сво24) можна ознайомитися за посиланням.