25 травня 2020, 11:48

Чи потрібно укладати письмовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність?

ГУ Держпраці у Херсонській області

Відповідно до ст. 135-1 КЗпП, перелік посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Чи може роботодавець затримати виплату за весь час щорічної відпустки під час карантину?"

Про це повідомляє ГУ Держпраці у Херсонській області.

Так, відповідно до ст. 135-1 КЗпП, договори про повну матеріальну відповідальність укладаються: лише у письмовій формі; з працівниками (що досягли 18 років); з працівниками які обіймають посади або виконують роботи, безпосередньо пов’язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей.

Зазначається, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України (постанова ВРУ від 12.09.1991 р. N1545-XII "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР"), в Україні дотепер діє Перелік посад і робіт, котрі заміщуються чи виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм на схов, обробку, продаж (відпуск), перевезення або застосування в процесі виробництва, затверджений постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 28.12.1977 р. №447/24 (далі - Постанова №447).

Постановою №447 затверджено також і Типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність (далі - Типовий договір). В тексті Типового договору є посилання на ст. 11 Положення про матеріальну відповідальність робітників і службовців за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації, затверджене Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13.07.1976 р. №4204-IX. На даний час зазначене Положення не втратило чинності, але слід зазначити, що вимоги зазначені в ст. 11 Положення також викладені у ст. 135-1 КЗпП.

Відповідно до ст. 135-1 КЗпП, договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність може укладатися при наявності одночасно двох умов:

- наявність посади, яку працівник займає, або роботи, яку він виконує, у зазначеному Переліку;

- виконання обов’язків за посадою, виконання роботи відповідно до професії має бути безпосередньо зв’язане із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва довірених працівникам цінностей.

Тому один формальний момент (наявність посади або роботи в Переліку) не дає підстави для укладення договору про повну матеріальну відповідальність, якщо у змісті трудової функції працівника відсутні перелічені обов’язки.

Нагадаємо, Держпраці надала роз'яснення щодо доплат для медпрацівників, які працюють з COVID-19.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати