01 травня 2020, 16:06

Чайлдфрі будуть карати?

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону №3316-1 від 24.04.2020 р. "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за публічні заклики та/або пропаганду відмови від народження дітей, руйнування інституту сім'ї, позашлюбних і протиприродних статевих відносин та розпусти)".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «У Раді пропонують ввести кримінальну відповідальність за пропаганду чайлдфрі і розпусти».

Коментар:

image0 Дмитро Муха, адвокат INPRAXI LAW

«Досить неоднозначний законопроект, оскільки торкається питань, які є дискусійними як в Україні, так і у світі.

Як зазначають автори законопроекту в пояснювальній записці, запропоновані ними зміни до Кримінального кодексу України направлені на подолання демографічної катастрофи в Україні - низької народжуваності.

Проблематику цього законопроекту вбачаємо в наступних аспектах.

1. На нашу думку, автори законопроекту дуже вузько підійшли до вивчення проблем та причин демографічної катастрофи в України. Як вбачається з пояснювальної записки, автори жодним чином не зачепили фінансово-економічні чинники, зокрема, низький рівень життя та заробітних плат в Україні. Досить часто від пересічних громадян можна почути вислови на кшталт «за що утримувати сім’ю». При цьому існують непоодинокі випадки затримання заробітної плати.

Зазначені чинники, на нашу думку, теж впливають на прийняття молодими сім’ями рішення утриматися від народження дітей, що відповідно і призводить до демографічних проблем в Україні.

2. Автори законопроекту у запропонованих змінах жодним чином не розшифровують поняття, які пропонується ввести, зокрема, «нетерпимість до інституту сім’ї чи сімейних цінностей», «руйнування інституту сім’ї». Тобто неможливо точно ідентифікувати, які саме дії, вислови тощо можуть бути ідентифіковані як нетерпимість до інституту сім’ї чи сімейних цінностей/руйнування інституту сім’ї. Деякі критерії ідентифікації наведені в пояснювальній записці, проте, по-перше, пояснювальна записка не має юридичної сили; по-друге, зазначені критерії все одно не дають повного розуміння, які дії автори законопроекту пропонують криміналізувати.

3. Автори законопроекту не прийняли до уваги, що запропоновані ними нові положення КК України можуть порушувати інші норми Конституції України, зокрема, ст. 34, яка передбачає: «Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань» та ст. 35: «Кожен має право на свободу світогляду…».

Отже, на нашу думку, законопроект на даний час є недоопрацьованим, і прийняття його в такій редакції може призвести до порушень ряду конституційних прав громадян.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати