11 березня 2021, 11:45

Burberry vs Baneberry: зловмисне копіювання та імітація

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Burberry («Барберрі») — британський будинок моди класу люкс, що спеціалізується на виробництві одягу, модних аксесуарів, парфумерії, сонцезахисних окулярів і косметики. Штаб-квартира компанії знаходиться на території Туманного Альбіону в Лондоні. Компанія зареєстрована на Лондонській фондовій біржі і є складовою індексу FTSE 100, займає 73-е місце в рейтингу Interbrand Best Global Brands. У цьому списку також знаходяться такі «динозаври» фешн-індустрії, як Louis Vuitton і Prada. Нині у світі налічується понад 500 магазинів Burberry, які успішно реалізують продукцію в 51 країні.

Читайте також: "ВООЗ закликає ділитися патентами на вакцини"

У 1901 р. був розроблений логотип компанії. У пошуку оригінальних рішень вона оголосила конкурс на кращий дизайн. Перемогу здобув дизайн, навіяний обладунками XIII–XIV століть. Емблема представляла собою кінного лицаря в обладунках зі щитом і прапором. Поверх прапора красувалося символічне слово Prorsum, що в перекладі означає «вперед». У 1909 р. цей логотип був зареєстрований як офіційний товарний знак.

У наші дні Burberry домоглася попередньої судової заборони проти шаньхайскої Xinboli Trading, власника бренду Baneberry, у китайському суді після того, як звинуватила компанію в порушенні прав на товарний знак. У Сучжоу проміжний народний суд підтвердив, що наклав попередню судову заборону на позов британського бренду моди проти китайської компанії. Про це 19 лютого повідомило The National Law Review. У той час, як постійні судові заборони у справах про порушення прав інтелектуальної власності в Китаї поширені, попередні судові заборони зустрічаються набагато рідше, хоча їх кількість росте.

Xinboli відкрила 40 фізичних магазинів по всьому Китаю під торговою маркою Baneberry за останні півтора року і змогла отримати дві реєстрації для цієї марки — в грудні 2009 і серпні 2011 р.

Зловмисне копіювання та імітація

Виносячи рішення, суд заявив, що товарний знак Burberry і пов'язаний з ним логотип були відомі споживачам на китайському ринку до реєстрації двох спірних товарних знаків. «Хоча знаки і логотип Baneberry також є зареєстрованими товарними знаками, у даному випадку їх може бути ідентифіковано як зловмисне копіювання та імітація відповідних відомих товарних знаків, що може являти собою порушення прав на товарний знак», — йдеться у повідомленні.

Суд також встановив, що Xinboli, ймовірно, порушила авторські права, коли рекламувала свій бренд Baneberry як такий, «що виник на Джермін-стріт (Лондон, Англія)» — тій ж вулиці, де був заснований бренд Burberry, і коли продавала свої продукти з малюнком «британська клітинка». «Вищезазначена поведінка може розглядатися також як недобросовісна конкуренція», — заявив суд.

У ході судового розгляду Burberry навела докази, що свідчать про те, що передбачуваний товарний знак, що порушує авторські права, мав той же спеціальний шрифт, що і знак Burberry, що призвело до введення споживачів в оману. На думку суду, судова заборона має бути терміновою, оскільки Baneberry і Burberry продають товари через аналогічні канали продажів, такі як торгові центри і торгові точки в таких містах, як Шанхай, Нанкін і Ханчжоу, а також через онлайн-канали.

Судова заборона має «справжню терміновість»

Суд встановив, що дії Xinboli знизили частку ринку Burberry в Китаї за рахунок ослаблення впізнаваності її відомих торгових марок. «Виходячи з вищезгаданої ситуації, судова заборона має реальну терміновість», — сказано у повідомленні. Далі суд ухвалив, що необхідність судової заборони переважає недоліки, адже після століть «інтенсивного вирощування» бренд Burberry має високу репутацію, його «статус прав стабільний», а його товарні знаки «давно визнані».

«Виходячи з фактів, швидше за все, буде встановлено порушення. Можливі збитки відповідача, заподіяні судовою забороною, є контрольованими. Невиконання судової заборони може завдати непоправної шкоди позивачеві і викликати плутанину і непорозуміння серед споживачів», — заявив суд. Він також стверджував, що судова заборона буде захищати суспільні інтереси, і постановив, що якщо передбачуване порушення буде продовжуватися, це призведе до того, що споживачі будуть неправильно ідентифікувати і купувати продукти.

Burberry також навела докази того, що передбачуване порушення викликало велику кількість скарг споживачів, що спонукало суд заявити, що судова заборона необхідна для захисту прав та інтересів споживачів.

Судовий процес ще триває, і остаточне рішення не прийняте.

Джерела:

Burberry Wins Preliminary Injunction Against Baneberry at Suzhou, China’s Intermediate People’s Court for Trademark Infringement. 

Burberry wins prelim injunction against Chinese ‘Baneberry’ brand. 

Outcomes in Recent Trademark Cases Suggest Increasing Protection for Non-Native Rights Holders in China. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати