11 березня 2021, 8:30

ВООЗ закликає ділитися патентами на вакцини

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) Тедрос Адханом Гебреєсус сказав, що прийшов час відмовитися від патентів на інструменти, які необхідні біднішим країнам для боротьби з пандемією коронавіруса.

Читайте також: "Важливість інтелектуальної власності у забезпеченні національної безпеки США"

5 березня Тедрос провів у Женеві брифінг перед саммітом Світової організації торгівлі (СОТ) з цього питання на наступному тижні. Очікується, що на цій зустрічі буде розглядатися питання тимчасової відмови від прав інтелектуальної власності на засоби боротьби з Covid-19. У минулому ця ідея стикалася з протидією з боку багатих країн з великою фармацевтичною промисловістю. «Один з наших головних пріоритетів зараз — розширити охоплення Covax, щоб допомогти всім країнам покласти край пандемії Covid-19. Це означає невідкладні дії щодо збільшення виробництва вакцини», — сказав гендиректор ВООЗ, маючи на увазі глобальну платформу обміну вакциною, яка, за його словами, на наступному тижні буде відправлена ​​в 51 країну.

Covax — це глобальна ініціатива урядів і виробників фармацевтичної продукції, підтримувана Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Її мета — гарантувати вакцини для країн, що розвиваються, і підвищити шанси на доступ до цих препаратів.

ВООЗ вже давно закликає багаті країни забезпечити справедливий розподіл вакцин. Всесвітня організація є одним з лідерів Covax — програми, мета якої в цьому році доставити 1,3 млрд доз вакцин бідним і середнім країнам. Але поки Covax зростає повільно.

Тедрос повідомив, що у рамках Covax вже доставлено понад 20 млн доз вакцин для боротьби з Covid-19 у 20 країн. І додав, що пандемія коронавіруса означає масову травму, навіть більшу, ніж після Другої світової війни, яка тривала багато років.

Нещодавно Тедрос опублікував у The Guardian статтю про вакцини проти коронавірусу. У ній він наводить аргументи на користь серйозних змін у процесі виробництва вакцин, включаючи обмін патентами. «Ми живемо в унікальний момент в історії, і ми повинні відповісти на цей виклик. Будь то спільне використання доз, передача технологій або добровільне ліцензування, яке заохочується пулом доступу до технологій ВООЗ по Covid-19, чи відмова від прав інтелектуальної власності, як пропонують Південна Африка та Індія, ми повинні зробити все, що в наших силах», — читаємо в тексті глави Всесвітньої організації охорони здоров'я.

«По-перше, нам потрібне стійке виробництво і виробництво вакцин по всьому світу. Деякі компанії, такі як AstraZeneca, поділилися своїми ліцензіями, щоб вакцини можна було виробляти в декількох місцях. Інші, такі як Pfizer і Sanofi, уклали угоди про передачу технологій, — розповідає Гебреєсус і вказує на необхідність тимчасової відмови від патентів компаній, що виробляють вакцину. — Нам необхідно забезпечити довгострокові ланцюжки поставок вакцин, набагато більші, ніж є зараз. Тимчасова відмова від патентів не означає, що новатори щось втратять. Так само, як під час кризи чи війни з ВІЛ, компанії будуть отримувати роялті за продукцію, яку виробляють».

Ще у лютому Тедрос закликав країни скасувати закони про інтелектуальну власність, щоб дозволити іншим країнам виробляти вакцини швидше. «Якщо не зараз, то коли?» — питає він.

Ідея тимчасової відмови від прав інтелектуальної власності на засоби боротьби з Covid-19 знову обговорюватиметься на наступному тижні на зустрічі країн-членів Світової організації торгівлі (СОТ).

Джерела:

WHO chce, by firmy zrezygnowały z patentów na szczepionki. 

Szef WHO wzywa do dzielenia się patentami. Wcześniej apelował o to Morawiecki. "Musimy produkować szczepionki na całym świecie". 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати