13 січня 2020, 17:09

Болгарія сплатить громадянам сотні тисяч євро як компенсацію за неквапливу судову систему

"ECHR. Ukrainian Aspect"

Тривала невизначеність у вирішенні питання компенсації експропрійованих у 1960-х роках земельних ділянок коштуватиме пост-радянській країні у сотні тисяч євро.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Обшук без попереднього дозволу суду: в ЄСПЛ нагадали критерій правомірності".

Відповідне рішення ухвалив Європейський суд з прав людини у справі "Зікатанова та інші проти Болгарії" (заява №45806/11), зазначає "ECHR. Ukrainian Aspect".

Так, громадяни Болгарії володіли земельними ділянками сільськогосподарського призначення в передмісті Софії, які були включені до складу кооперативу в 1950 р. Через десять років держава експропріювала частину землі. Цю землю міністерство освіти використовувало для створення експериментального поля для студентів і практикантів-агробіологів.

У 1991 р. парламент прийняв закон про землі сільськогосподарського призначення і спадкоємці вилучених земельних ділянок подали заяви про повернення власності. Після проваджень, пов’язаних із землею, в т.ч. судових процесів, місцева влада зареєструвала ділянки як державну власність. Водночас окремі індивідуальні спори тривають до цього часу. Рішення, які були прийняті, містять визнання права на повернення власності, відмови повернути земельні ділянки в натуральній формі та рішення про призначення компенсації. Деяким спадкоємцям повернули землю.

Тим не менше, 147 громадян звернулися до Європейсього суду з прав людини.Посилаючись на ст. 1 Протоколу №1 (захист власності) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод разом зі ст. 13 (право на ефективний засіб судового захисту) Конвенції заявники скаржилися на відсутність можливості домогтися повернення землі в натуральній формі, якою володіли їх родичі, а також на існування тривалої невизначеності під час вирішення їхніх позовів щодо повернення власності.

У результаті суд у Страсбурзі констатував порушення ст. 1 Протоколу №1 стосовно 130 заявників на підставі тривалих проваджень про повернення власності та тривалої невизначеності, в якій вони опинилися, та присудив компенсації завданої їм моральної шкоди від 1,5 до 3 тис. євро.

Читайте також: "Виправдання особи не свідчить про неправомірність обмеження її прав під час розслідування, - ЄСПЛ".

З прес-релізом рішення ЄСПЛ у справі "Зікатанова та інші проти Болгарії" (заява №45806/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати