Друга сесія форуму ААУ "A2B: Banking & Compliance" була присвячена темі "План BEPS. Обмін податковою інформацією. Контрольовані іноземні компанії. Легалізація, амністія капіталу, нульова декларація. Альтернативна податкова резидентність".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "BANKING & COMPLIANCE 2020 A2B FORUM: частина 1".
Модератором сесії виступив Семен Ханін, керуючий партнер Amber Law Company. Зокрема, він відзначив: "План BEPS, про який так багато говорять, вже виконується і багато з нього виконано. Так, останні законодавчі акти, прийняті про контролюючі іноземні компанії і очікування прийняття законів про нульову декларацію та податкову амністію, змушує всіх чекати на зміни, які відбудуться".
На тему: "Застосування принципів цивільного права при розгляді банківських спорів" виступив Василь Крат, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, к.ю.н. Насамперед він зазначив, що основний концептом та моделлю, яка дозволяє розглядати більшість судових банківських спорів, є принцип добросовісності. "Застосування принципу добросовісності важливе, коли мова йде про захист інтересів добросовісного іпотекодержателя. Існує дуже багато кейсів, коли Верховний Суд стає на сторону іпотекодержателя і звертає увагу, що інтереси добросовісного повинні захищатися".
У свою чергу Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики - професор кафедри фінансового права юридичного факультету, Київський національний університет імені Тараса Шевченка Данило Гетманцев розповів, що було зроблено та що буде зроблено в найближчий час владою в фінансовій, податковій та митній політиці України.
"Спочатку були прийняті ті законодавчі акти, які лежали в Парламенті. Ми їх адаптували під вимоги сучасного стану в митній сфері.
Перший закон - про авторизованих економічних операторів, за допомогою якого можна буде надати особливий режим митного оформлення тих підприємств, які відповідають критеріям. Крім цього, був прийнятий закон про режим спільного транзиту, який дасть уніфікувати українську систему обліку та контролю за рухом товару на митниці з європейськими країнами та шанс на протидію корупції", - розповів він, підкресливши, що були виконані основні задачі по реформуванню митної сфери.
Також пан Гетманцев відзначив, що прийняті податкові законопроекти направлені на одну магістральну ціль - детінізцію - та підкреслив, що багато законопроектів було прийнято для того, щоб унеможливити корупцю та тіньові схеми.
"У влади є наступні плани. Це запровадження податкової амністії, Бюро економічної безпеки, інвест-нянь, законопроекту для спряння діяльності IT-компаній та пакету законопроектів по "спліт", прийняття законопроекту №3131 про детінізацію виробництва сільськогосподарської продукції", - підсумував Данило Гетманцев.
Голова Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Даниїла Чорненька виступила на тему: "Замороження активів та зупинення фінансових операцій". Зокрема, вона звернула увагу на те, чиї активи можуть заморожені автоматично: "У Ради безпеки ООН є такий список установ, організацій, підприємств, юридичних та фізичних осіб, в якому перелічені організації, які займаються фінансуванням тероризму. Крім цього, в кожній державі встановлюються свої списки".
Також вона зазначила, що інші випадки, в яких можуть бути заморожені активи, - це фінансові операції, які виглядають підозріло, та відзначила, що максимальний строк, на який можуть заморожуватися активи, - 31 календарний день.
Ольга Дмитрієва, керуючий партнер АО "Дмитрієва та партнери", Голова Наглядової ради ВГО "Асоціація адвокатів України", розповіла про те, як бізненсу можна допогти в податковій сфері. Так, вона звернула увагу на те, при яких умовах прибуток контрольованих іноземних компаній (КІК) не підлягає оподаткуванню:
- між Україною і іноземною юрисдикцією місцезнаходження КІК є діючий договір про уникнення подвійного опдаткування або обмін податковою інформацією;
- виконання будь-якої з наступних умов: КІК фактично сплачує податок на прибуток по ефективній ставці або доля частина пасивних доходів КІК складає не більше 50%.
(для перегляду натисніть на зображення)
Пані Дмитрієва також зазначила, що податок не сплачується, коли сукупний дохід всіх КІК не перевищує еквавілент 2 млн євро на кінець звітного періоду.
У результаті виступу вона навела приклади, що робити бізнесу в умовах BEPS:
Далі слово взяла Вероніка Зарубицька, юрист Amber Law Company: "Два інструменти, які важливі у впровадженні правового поля в Україні, - це нульова декларація та податкова амністія. Ці інструменти неодноразово використовувалися іншими країнами, але ми не можемо спиратися на їхній досвід".
Вона підкреслила, що запровадження даних інструментів повинно бути в тій країні, де будуть гарантії і в платників податків, і в держави по відношенню один до одного. Пані Зарубицька зазначила, що найбільшим правопорушником у даній сфері виступає саме держава, адже в більшості випадків вона робить тиск на бізнес та використовує правові інструменти не на користь бізнесу.
Андрій Валенко, юрист Amber Law Company, виступив із темою: "Альтернативна податкова резидентність, як засіб оптимізації податкового навантаження", зазначивши, що ведення бізнесу в Україні пов'язано з високими ризиками, оскільки зі сторони держави (в особі податкових чи правоохоронних органів) відбувається великий тиск.
Також він звернув на прийнятий Закон №466 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", який, за його словами, дуже сильно відлякує бізнес у веденні діяльності в Україні. "Тому в більшості випадків бізнес шукає країни з більш сприятливим кліматом для ведення своєї діяльності", - підкреслив пан Валенко.