07 серпня 2020, 11:39

АССА, Світовий банк та IFAC надали рекомендації щодо роботи з фінзвітністю держпідприємств

Палата аудиторів і бухгалтерів України

За останні декілька місяців бюджетні витрати різко зросли, адже урядам довелося вжити заходів для пом’якшення наслідків пандемії Covid-19. За підрахунками Міжнародного валютного фонду, вони становлять 9 трильйонів доларів. Асоціація дипломованих сертифікованих бухгалтерів (Association of Chartered Certified Accountants, АССА), Світовий банк та Міжнародна федерація бухгалтерів (International Federation of Accountants, IFAC) висловили свою стурбованість тим, що фінансові зобов’язання та інтервенції державного сектору не відображаються урядами точно через неналежне звітування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Уряд знизив розмір внеску, який аудиторські фірми мусять сплачувати ОСНАД".

Про це повідомляють у ПАБУ.

Так, в останньому звіті "Стале державне фінансування в умовах Covid-19" ці три організації закликають уряди використати інформацію, надану у фінансовій звітності приватних компаній для належного управління своїми фінансами в умовах пандемії, звертаючи увагу на чисту вартість державного сектору. Деяким урядам доведеться змінити касовий метод обліку на метод нарахування.

Автор звіту та глава департаменту АССА з питань політики державного сектору Алекса Меткаф (Alex Metcalf) зауважив: "Криза, викликана пандемією, може стати каталізатором, який підштовхне багато урядів до упровадження підходу, який покращить процес прийняття рішень, стане орієнтиром для встановлення нових фінансових цілей та допоможе відновити економіку для більш соціально інтегрованого та екологічного майбутнього".

Так, керуючись збалансованим підходом, держави отримають користь від:

- більш чіткого розуміння справжнього становища державних фінансів та фінансових можливостей для подальших дій уряду;

- поліпшення ефективності витрат та прийняття фінансових рішень;

- підвищення стійкості державного сектору та кращого визначення ключових фінансових показників для управління системою оцінки результатів.

В свою чергу Генеральний директор IFAC Альта Прінслоу (Alta Prinsloo) наголосила: "Йдеться про найкращу світову практику. Жоден уряд не може діяти самостійно – глобальна природа пандемії наглядно нам це продемонструвала. Наше прагнення до прийняття кращої практики вимагає також обговорення з нашими колегами та управлінцями майбутнього фінансової звітності в державному секторі. Професійні бухгалтери повинні надавати експертам, які приймають рішення з питань, що не стосуються фінансів, чітке та достовірне уявлення про фінансовий стан сектору".

Інші рекомендації урядам:

- необхідно посилатись або застосовувати метод повного нарахування відповідно до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в державному секторі (International Public Sector Accounting Standards, IPSAS), єдиних глобально прийнятих стандартів бухгалтерського обліку для державного сектору під час складання фінансових звітів загального призначення;

- наказати незалежним установам фіскальної політики розпочати готувати звітність про фінансову стабільність або частіше подавати такі звіти. Від центральних фінансових управлінь також слід вимагати своєчасного реагування на ці звіти;

- забезпечити вищі аудиторські установи незалежністю та необхідними ресурсами для проведення аудиту ефективності, що може визначити випадки, коли державне фінансування використовувалося неефективно, непродуктивно чи неекономно для боротьби з кризою COVID-19.

Зокрема, для спеціалістів у сфері фінансів ACCA, IFAC та Світовий банк рекомендують:

- розглянути, як будь-яке перенаправлення ресурсу для боротьби з COVID-19 впливає на більш широкі показники суспільного добробуту та стійкості;

- проводити частіші стрес-тести у сфері податків, які прогнозують вплив негативних сценаріїв на баланс державного сектору. Це може включати наслідки другої хвилі коронавірусу або тривалий економічний спад;

- підготувати підсумкові матеріали та відповідні описи й примітки до фінансової звітності, які будуть у вільному доступі. Супровідний опис фінансової звітності допомагає користувачам зрозуміти цифри, він не повинен бути занадто упередженим або позбавленим критичних питань.

Актуально:

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати