Асоціація правників України направила відкрите звернення голові Верховної Ради України та голові Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо ситуації що склалась з необранням суддів безстроково, повідомляє прес-служба АПУ.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Асоціація правників України як провідна юридична спільнота, яка об’єднує понад 5000 правників різних професій, не може залишатися осторонь факту, що через тривале необрання Верховною Радою України суддів безстроково в судовій системі склалась критична ситуація. Понад 500 суддів (близько 10% від загальної кількості працюючих суддів), які рекомендовані Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та Комітетом Верховної Ради України з правової політики та правосуддя, не можуть здійснювати правосуддя. Деякі вже понад рік. З кожним місяцем кількість суддів без повноважень зростає. В окружних адміністративних судах близько 30% судів без повноважень, в окремих судах – до 50%», - йдеться у зверненні.
Правники переконані, що зволікання з вирішенням цього питання призводить до негативних наслідків для правової системи України: перевантаження суддів, затримок з розглядом справ, порушення права громадян на доступ до суду та ефективний судовий захист.
Причиною зволікання Верховної Ради України у цьому важливому питанні, на думку правників, є застереження окремих народних депутатів щодо окремих суддів у зв’язку з розглядом певних справ. Такі застереження стали інструментом тиску на суддів та судову систему, загрожують стати причиною корупції.
Виходячи з принципу індивідуальної відповідальності, Асоціація правників України вважає, що застереження щодо окремих суддів не може бути підставою не обирати суддів, до яких немає зауважень. Водночас, усі скарги на дії суддів, зокрема й під час Революції Гідності, потребують ретельної перевірки з боку Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Асоціація правників України вважає, що невиконання Верховною Радою України та Вищою кваліфікаційною комісією суддів України своїх повноважень підриває авторитет і суспільну довіру до державної влади, та вимагає якнайшвидше вирішити питання про обрання на посади суддів безстроково, а щодо тих суддів, щодо яких є обґрунтовані скарги, – невідкладно вирішити їх у встановленому Законом порядку.
З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.