17 червня 2024, 16:10

Американська Space X Ілона Маска проти української ТОВ «Старлінк»: нові-старі слухання 18 червня

18 червня 2024 року в Господарському суді м. Києва відбудеться чергове судове засідання щодо історії з позовом американської компанії SpaceX Ілона Маска проти українських компаній ТОВ «Старлінк» і УКРНОІВІ щодо дострокового припинення дії торговельної марки Starlink.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Контекст

У жовтні 2022 року американська компанія SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.) подала позов на українську компанію ТОВ «Старлінк» і «Укрпатент», щоб достроково припинити дію торговельної марки “Starlink”.

Як писало видання dev.ua, бренд Starlink існує в Україні дуже давно (водночас дочірня компанія американської Starlink з’явилася в Україні у квітні 2022 року) – заявка на реєстрацію ТОВ «Старлінк» була подана ще в березні 2010 року, а реєстрація знаку відбулась в лютому 2011 року. 10 червня 2022 року стало також відомо про те, що компанія Starlink Ukraine («Старлінк Україна») отримала в Україні статус оператора – її внесли до Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг за номером 1.

Засновником ТОВ «Старлінк» є Сергій Дулицький, який розповів журналістам, що юристи SpaceX звернулися до нього до початку повномасштабного вторгнення, вимагаючи віддати торговельну марку. «Starlink – це всесвітньо відомий бренд. Тому віддайте», – розказав він.

2 березня 2023 року стало відомо про те, що ТОВ «Старлінк» виграло суд першої інстанції проти Space X.

«Враховуючи обставини справи, 15.02.2022 Спейс Експлорейшн Текнолоджіз Корп. було подано заявку m202203236 на реєстрацію торговельної марки з позначенням «Starlink by SpaceX» стосовно переліку товарів 09, 38 та 42 класів МКТП. Жодних відомостей про подальшу реєстрацію чи про відмову в реєстрації вказаної торгівельної марки з відповідним позначенням позивачем надано не було. Даних про експертизу заявки, публікацію про видачу свідоцтва матеріали справи також не містять. Тобто позивачем не доведено факту реального порушення, невизнання або оспорювання відповідачем-1 прав та/або охоронюваних законом інтересів позивача станом на дату подання позовної заяви, що унеможливлює задоволення позовних вимог», – ідеться в рішенні суду.

Після цього 20 березня 2023 року Сергій Дулицький заявив про «масовану атаку» на ресурси ТОВ «Старлінк», яка тривала кілька днів поспіль.

Також ТОВ «Старлінк» перемогла в суді ще раз. У рішенні Господарського суду м. Києва від 8 червня 2023 року йшлося про те, що суд не лише задовольнив позов української компанії, яка вимагала від SpaceX компенсацію своїх витрат на адвокатів, а й ухвалив рішення про компенсацію конкретної суми.

19 червня 2023 року Північний апеляційний господарський суд поновив провадження у справі про ТМ Starlink за зверненням від SpaceX, а 12 грудня 2023 року Сергій Дулицький розповів, що американська компанія ініціювала позов до ТОВ «СТАРЛІНК», в якому просила припинити дію належного Старлінку свідоцтва на ТМ Starlink із посиланням на невикористання цієї ТМ впродовж останніх п’яти років.

Водночас справу було розглянуто КГС ВС, який скасував рішення з передачею її на новий розгляд. Суд, зокрема, зазначив, що зі змісту рішення місцевого суду так і оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції, вбачається, що вони «не містять належного дослідження під час вирішення справи про дострокове припинення дії свідоцтва додаткового критерію як підстави для відмови у позові, а саме наявності доведеного позивачем порушеного права чи інтересу».

До того ж суд заявив, що суди першої та апеляційної інстанцій мають дослідити докази, наявні в матеріалах справи, що стосуються використання спірної торговельної марки, та надати оцінку, чи було належне використання спірної торговельної марки щодо кожної з послуг, для яких вона зареєстрована.

«Старлінку вдалось переконати суди першої та апеляційної інстанції в безпідставності заявлених вимог. Натомість Верховний Суд скасував рішення попередніх судів та направив справу на повторний судовий розгляд», – сказав він.

Що таке станції Starlink від Спейс Експлорейшн Текнолоджіз Корп.?

Як зазначається на офіційному сайті, Starlink – це супутникове угруповання, яке використовує низьку навколоземну орбіту Землі для надання широкосмугового інтернету, який може підтримувати потокове передавання, онлайн-ігри, відеодзвінки тощо.

До України перша партія станцій Starlink прибула в лютому 2022 року. 19 квітня того ж року стало відомо, що Starlink розпочав роботу над відкриттям представництва в Україні. Уже 20 квітня голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Юрій Щиголь повідомив на брифінгу, що в Україні скасували обмеження на користування інтернетом через термінали Starlink для всіх громадян та юридичних осіб.

Коментарі

Дулицький-1 Сергій Дулицький, засновник ТОВ «Старлінк»

Компанія «Старлінк» працює на українському ринку з 2007 року, надаючи високоякісні послуги нашим клієнтам протягом багатьох років. У 2020 році ми отримали попередження від Ілона Маска про намір його компанії вийти на український ринок. У межах цього процесу нам було запропоновано 4000 доларів з умовою, що ми відмовимося від частини наших послуг.

Наша компанія глибоко занепокоєна такою ситуацією, оскільки вимоги Маска могли б призвести до припинення нашої діяльності, що завдало б шкоди не тільки нам, а й нашим клієнтам, які довіряють нашому досвіду та якості обслуговування. Внаслідок таких дій український «Старлінк» відчув тиск, який значно посилився після ініціювання судового провадження юристами опонента.

На жаль, відсутність конструктивного діалогу з боку компанії SpaseX спричинила виникнення судового спору, який ми наразі вирішуємо в правовому полі. Ми сподіваємося на справедливе розв'язання цього питання та продовжимо працювати на благо наших клієнтів і ринку телекомунікацій України.

YOgnevyuk Ярослав Огнев’юк, керуючий партнер AMBASSADORS, адвокат, патентний повірений України, член правління АПУ

Я думаю буде доречним коментувати всі аспекти цієї справи після того, як рішення суду набере чинності або буде остаточним.

Наразі можу виразити лише свою стурбованість тим, що мій клієнт не відчуває передбаченої процесуальним законодавством балансу рівності прав та обов’язків сторін при розгляді цієї справи загалом.

Це відчуття нерівності може бути подолане лише однаковим балансом, зокрема якщо суд, окрім доводів відповідача про використання торговельної марки щодо кожної послуги, так само буде досліджувати докази позивача про порушене право чи інтерес аналогічно щодо кожної послуги. Інакше надмірний тягар доказування в однієї сторони та відсутність вказаного тягаря доказування в іншої сторони за логікою породжуватиме висновок про відсутність рівності сторін щодо обов’язку доказування.

Я буду радий надати всі свої коментарі по справі після завершення її розгляду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати